Major abdominal cerrahilerde perioperatif vucut ısısı değişikliklerinin erken dönem derlenme üzerine etkileri
- Tez No: 468975
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BATİSLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hipotermi anestezi uygulamaları sırasında sık karşılaşılan, morbidite ve mortalitede artma ile ilişkili termoregülatuar bir bozukluktur. Bu çalışmada açık ya da laporoskopik majör cerrahilerde, hastaların vücut ısıları ve derlenme zamanları arasında farklılık olup olmadığını bulmayı amaçladık. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Genel Cerrahi ve Üroloji Ameliyathanelerinde en az 2 saat ve üstü süren abdominal cerrahi uygulanan, 18-65 yaş arası, Grup1: Laparoskopik (n:38) ve Grup2: Açık (n:34) olmak üzere toplam 72 hasta dahil edildi. Rutin olarak tüm hastalar, alttan ısıtıcı sirkülasyonlu su sistemi ile 38°C de ısıtıldı. Laparoskopik cerrahilerde karın içi basınçları 12-15 mmHg olacak şekilde standardize edildi. Ameliyat odası ortam ısıları 20-22 °C arasında standardize edildi. Hastaların vucüt ısıları peroperatif dönemde timpanik termometre ile ölçüldü. Demografik veriler, peroperatif vücut sıcaklıkları, verilen ıv sıvılar, kan ve kan ürünü replasmanı, analjezik miktarı, premedikasyonda bekleme süreleri, derlenme ünitesinde kalma süreleri, Aldrete skorlaması sonuçları bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Laparoskopik grupta VAS ağrı skoru değerleri anlamlı olarak daha düşük saptandı. Laparoskopik operasyon süreleri daha uzun olmasına rağmen hem hipotermi görülme oranı hem de derlenme süreleri açısından açık cerrahiye kıyasla istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Bu çalışmada, majör abdominal cerrahilerde, operasyonun açık ya da laporoskopik uygulanmasının postoperatif hipotermi, derlenme süreleri ve aldrete skorları üzerine etkilerinin farklı olmadığı görüldü. Ancak laparoskopik cerrahi geçiren grupta cerrahi süreler daha uzundu. Bizim hastalarımızda laparoskopik cerrahi süresinin uzun olması, bu cerrahilerin açık cerrahiye göre hipotermiye neden olabilecek olumsuz durumları taşımaması avantajını azaltmış olabilir. Bu durum da her iki gruptaki hipotermi oranlarının benzer bulunmasına neden olmuş olabilir. Aynı zamanda tüm hastalarda preopratif dönemde vücut sıcaklıklarının optimizasyonu ve intraoperatif dönemde etkin ısıtıcı sistemlerinin kullanılmasının hipotermiyi ve olumsuz yan etkileri önlemede etkin bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Hypothermia is a thermoregulatory disorder that is frequently encountered during anesthesia and associated with morbidity and mortality. The aim of this study was to investigate the difference between open and laparoscopic major surgeries in terms of body temperature and recovery time. Seventy-two patients (18 to 65 years old) who underwent open (n=38) or laparoscopic surgery (n=34) lasting longer than 2 hours at the General Surgery or Urology Operation Rooms in the İbn-i Sina Hospital of the Ankara University Medical Faculty were included. All patients were heated at 38°C with a circulating water mattress heating system according to routine procedures. The intraabdominal pressure was maintained at 12-15 mm Hg during laparoscopic surgeries. Operation room temperature was set at 20-22°C. Peroperative body temperature of the patients was measured with a tympanic thermometer. Demographic data, peroperative body temperature, IV fluid replacement, blood and blood product replacement, analgesic usage, time at premedication, time at recovery unite, and Aldrete scores were similar between the groups. VAS pain scores were significantly lower in the laparoscopy group. Although the duration of laparoscopic surgeries was longer, neither hypothermia frequency nor recovery time in the laparoscopy group was significantly different than those in the open surgery group. In this study, we demonstrated that the effect of the type of surgical approach, open vs. laparoscopic, on postoperative hypothermia, recovery time and Aldrete scores are similar in major abdominal surgeries. However, operation duration was longer in patients undergoing laparoscopic surgery. The fact that laparoscopic surgeries were longer in our patients might diminish the advantage of laparoscopic surgery over open surgery in terms of postoperative hypothermia. This might have caused similar hypothermia rates in both groups. We also think that preoperative body temperature optimization and the use of effective intraoperative heating systems are efficient methods of preventing hypothermia and adverse consequences.