Litotomi pozisyonunda açık abdominal cerrahi geçirecek hastalarda ısıtma sistemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of two warming systems for the patients undergoing open abdominal surgery at lithotomy position
- Tez No: 562175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÜZÜMCÜGİL, DOÇ. DR. ALMILA GÜLSÜN PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İstenmeyen perioperatif hipotermi, anestezi ve cerrahi sırasında gözlenen oldukça önemli bir komplikasyondur. Litotomi pozisyonunda açık abdominal cerrahi geçiren hasta grubu hipotermi açısından major risk içeren bir gruptur. Bu nedenle; bu hasta grubunda ön ısıtma yapılması ve yararlı ısıtma tekniklerinin kullanılması oldukça önem arz etmektedir. Abdominal cerrahilerde kullanılan farklı ısıtma sistemleri mevcuttur. Basınçlı hava üflemeli battaniyeler, maliyet etkin olan, kolay uygulanabilir sistemlerdir. Su dolaşımlı yatak sistemi ise; maliyeti daha fazla olan, tek başına kullanıldıklarında yeterli yararlanım görülmeyen ancak diğer metodlarla birlikte kullanıldıkları zaman yararlanımları artan ısıtma sistemidir. Çalışmanın amacı, litotomi pozisyonunda açık abdominal cerrahi geçiren hastalarda, kliniğimizde uygulanan standart metot olan basınçlı hava üflemeli battaniyelerle üst gövdeye yapılan ısıtma tekniğinin, bu yönteme ek olarak sırttan su dolaşımlı yatağın kombine edildiği ısıtma tekniğiyle perioperatif tüm süreç boyunca hipoterminin önlenmesindeki başarısının kıyaslanmasıdır. Elektif olarak litotomi pozisyonunda açık abdominal cerrahiye alınacak 28 hasta iki gruba randomize edilmiştir. Intraoperatif olarak, 1.grupta; basınçlı hava üflemeli battaniyeyle birlikte su dolaşımlı battaniye kullanılarak ısıtma sağlanmış, 2. Grupta; sadece basınçlı hava üflemeli battaniyelerle ısıtma sağlanmıştır. Tüm hastalara, operasyona alınmadan önce 30 dakika boyunca aktif ısıtma yöntemi kullanılarak ön ısıtma uygulanmıştır. Perioperatif süreçte; preoperatif ve postoperatif timpanik sıcaklıklar; intraoperatif periferal, timpanik ve özofageal sıcaklıklar kaydedilmiştir. Postoperatif dönemde, ayılma ünitesinde aktif ısıtma metoduyla ısıtılmaya devam edilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapılmıştır. Sonuçlar her iki ısıtma yöntemi de perioperatif hipoterminin önlenmesinde benzer etkinlik gösterdiğini işaret etmektedir. Ölçüm metodları birbirleriyle kıyaslandığında özofageal ve timpanik ölçümler daha stabl seyrederken, periferal sıcaklıkta dalgalanmalar dikkat çekmektedir. 30 dakika boyunca her iki gruba yapılan ön ısıtmanın redistribüsyon hipotermisini engellediği bu çalışmadan çıkardığımız en önemli sonucu oluşturmaktadır. Çalışmamız göstermektedir ki, litotomi pozisyonu gibi ısıtıcı cihazlar tarafından kaplanabilen vücut yüzey alanının az olduğu, abdominal cerrahi gibi insizyon hattının geniş, kanamalar ve irrigasyon sıvılarıyla kaybın fazla olduğu istenmeyen hipotermi açısından yüksek risk teşkil eden grupta dahi 30 dakika boyunca yapılan ön ısıtma genel anestezi sonrası kor sıcaklıkta görülen dalgalanmanın belirgin bir şekilde önüne geçmektedir. Basınçlı hava üflemeli battaniyelerle yapılan ıntraoperatif ısıtma yöntemi kor sıcaklık düzenlenmesinde, su dolaşımlı yataklarla birlikte kombine edildiği yöntem kadar etkili olmaktadır. Genel literatür bilgisinden farklı olarak gözlenen bu sonucun oluşmasında, su dolaşım yataklarının sırttan yaptıkları konduksiyonel ısıtmanın, abdominal cerrahilerin kendi karakteristik özellikleri sebebiyle akan yıkama sıvılarının arada bariyer görevi görmesi kaynaklı olduğu düşünülebilir. Ölçüm metodları kıyaslandığında ise; kor sıcaklık tayininde timpanik ve özofageal sıcaklıkların benzer şekilde sonuç verdiği; esas dalgalanmanın periferal sıcaklık ölçümünde olduğu görülmektedir. Bu durum periferal probların güvenirliliğin az olmasının yanısıra, genel anestezinin periferal sıcaklıkta yaratmış olduğu patofizyolojik değişimle birlikte basınçlı hava üflemeli cihazlar tarafından aktarılan ısının heterojenitesine bağlanabilir. Çalışmamızın sonucunda, litotomi pozisyonunda açık abdominal cerrahiye alınan hastalarda; tek başına basınçlı hava üflemeli ısıtma tekniği ile basınçlı hava üfleme tekniği beraberinde sırttan su dolaşımlı yatağın kullanıldığı tekniğin normotermi sağlayacak şekilde benzer etkinlikte oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inadvertent perioperative hypothermia is a significant complication observed during anesthesia and surgery. The patients undergoing open abdominal surgery at lithotomy position is a major risk group for hypothermia. Therefore; In this group of patients, it is very important to prewarm and use appropriate heating techniques. There are different heating systems used in abdominal surgery. Forced air blanket systems are cost-effective, easy to apply. Circulating water mattress system is a heating system which is more costly and does not have sufficient utilization when used alone but increases with its utilization when used with other methods. The aim of the study is to compare the effectiveness of heating technique in the upper body with forced air blanket systems, which is the standard method applied in our clinic in patients with open abdominal surgery in lithotomy position, with the effectiveness of the technique of preventing the hypothermia during the perioperative period with the heating technique in which the circulating water mattress is combined. Between February and May 2019, 28 patients who undergo elective open abdominal surgery at litothomy position in the Department of General Surgery were randomized into two groups. Intraoperatively, in Group 1; heating is supplied using circulating water mattress together with upper body forced air warming blanket, In Group 2; heating is provided only with upper body forced air warming blankets. All patients are prewarmed using active heating method for 30 minutes before operation. During perioperative period; preoperative and postoperative tympanic temperatures; intraoperative peripheral, tympanic and esophageal temperatures were recorded. In the postoperative period, the heating is continued by active heating method. Data is analyzed by IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA). The results indicate that both heating methods show similar efficacy in preventing perioperative hypothermia. When the measurement methods are compared to each other, esophageal and tympanic measurements are more stable, while the peripheral temperature fluctuations are obvious. The most valuable result of this study is that the prewarm of both groups for 30 minutes prevents redistribution hypothermia. Our study shows that the body surface area that can be covered by heating devices such as lithotomy position is low, the incision line such as abdominal surgery is large, the loss of bleeding with irrigation fluids is high, even in the group with high risk of unwanted hypothermia 30 minutes over the course of prewarming after general anesthesia the temperature fluctuates significantly. Intraoperative heating method with forced air blanket system is effective in regulating the core temperature as much as the method in which it is combined with circulating water mattress system. In contrast to the general literature, it can be thought that the conductive heating of circulating water mattress system from the back is less effective due to the fact that the irrigation fluids flowing due to the characteristics of the abdominal surgeries act as a barrier between them. When the measurement methods are compared; tympanic and esophageal temperatures were similar in correlated temperature determination; It is seen that the actual fluctuation is in the peripheral temperature measurement. This can be attributed to the low reliability of the peripheral probes as well as to the heterogeneity of the heat transmitted by forced air blanket systems with the pathophysiological change created by general anesthesia at peripheral temperature. In conclusion, our study showed that the warming methods including only forced-air warming and forced-air warming combined with circulating water mattress provided smilar normothermia status for patiance undergoing elective open abdominal surgery in litothomy position.