İş sağlığı ve güvenliği eğitimi alanların farkındalık düzeylerinin iş kazaları ve meslek hastalıkları yönünden incelenmesi
Investigation on the business injuries and the professional diseases of awareness levels in occupational health and safety training areas
  1. Tez No: 469025
  2. Yazar: MURAT YILBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda ülkemizde önemi her geçen gün artan ve uygulama sahalarında kendine yer bulan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ciddiyetle ele alınması gereken bir mevzuat haline gelmiştir. İSG' nin ortaya çıkışına zemin hazırlayan en önemli olgular, İş kazası ve meslek hastalıklarıdır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının büyük bir kısmının, çalışanların gerekli güvenlik önlemi almadan çalışmalarından kaynaklandığı bilinmektedir. Güvensiz davranışların ve uygun olmayan çalışma şekillerinin asıl sebebinin temelinde ise bilgi eksikliği yatmaktadır. Bilgi eksikliğini ortadan kaldırmanın yolu ise çalışanlara düzenli aralıklarla eğitim vermek ve bu eğitimler sayesinde çalışanlar da olumlu yönde farkındalık oluşturmaktan geçmektedir. Verilen eğitimlerde, eğitim alan çalışanların, yüksek moral gücüne ulaşması ve ruh sağlıklarının olumlu yönde etkilenmesinin sağlaması; güvenli iş ortamlarının oluşmasının da kapısını açacaktır. Bu çalışmamızdaki amaç; İSG eğitiminin, hava savunma sınıfı çalışanları üzerinde yaptığı müspet farkındalık etkisini göstermek, eğitimin gerekliliği ve önemini çalışanlara verilen, 6331 sayılı İSG kanunu kapsamındaki eğitimle kavratmaya çalışmaktır. Eğitimlerden sonra yapılan değerlendirme anketiyle verilen eğitimin çalışanlarda oluşturduğu pozitif iş sağlığı ve güvenliği bilgilenme farkındalığı ortaya konulmuş ve sonuçları incelenmiştir. Anketlerden alınan verilerle yapılan analizler sonucunda, verilen eğitimlerin çalışanlarda öğrenme üzerine pozitif bir farkındalık meydana getirdiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of Occupational Health and Safety (OHS) has been increased and it has become as an important regulation due to its many application area in our country. The most important occurrence points of OHS are occupational accident and occupational diseases. As known, most of the occupational accidents and occupational diseases occur because of the insecure behave of the employees. The main cause of the insecure behaviors and inadequate working patterns is caused by the lack of knowledge. The way to eliminate the lack of information is to train employees on a regular basis, and through these trainings increase the awareness of employees respecting to the OHS. Providing high morale power to the employees who receive training in the given trainings and influencing the mental health positively will open the door for the establishment of safe working environments. The aim of this study is to investigate the effect of OHS education on the air defense artilleries and to obtain feedback from the employees about the positive awareness. Furthermore to point out to the workers how OHS education is necessary. Also the necessity of the education was explained by considering Law No. 6331 on occupational health and safety. To evaluate the study, the evaluation questionnaire was applied, the data collected from the questionnaire results are examined and revealed results showed that the awareness of the employees are increased and their knowledge about OHS is improved. Positive awareness on learning among the employees is observed after the study.