Havadaki radyoaktif polonyum izotopları konsantrasyonlarının tek filtre yöntemi ile ölçülmesi, kalibrasyon eğrilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 46903
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Uranyum 238'in ürünlerinden olan ve yeryüzünün üst tabakalannda bulunan Ra-226'mn bozunnıası sonucu oluşan Rn-222, atmosferdeki doğal radyoaktivitenin en önemli kaynaklarından biridir. İnsan sağlığı açısından ve nükleer teknolojide Uranyum kaynaklarının yerinin belirlenmesinin önemi düşünülecek olursa ortamdaki radon konsantrasyonunun hesaplanması önemlidir. Bu çalışmada ortamdaki radon konsantrasyonunun bulunması için; bir tank içine aktivitesi bilinen bir Ra-226 kaynağı konularak farklı sürelerde bekletilerek tankın havası radon ile konsantre edildi. Daha sonra ortalama 1.57 litre/dakika 'hk çekim hızryla 0.45 um kalınlığında bir ınembran filtreden 20 dakika radon ile konsantre edilmiş bu hava geçirilerek, Rn-222 ürünlerinden Po-218 ve Po-214'ün alfa sayımlan, alfa spektrometresi yöntemiyle alınarak bir kalibrasyon yöntemi geliştirildi. Deneysel olarak bulunan kalibrasyon sabiti kullanılarak bina içinde çeşitli alanlarda ölçümler yapıldı ve ortamın radon konsantrasyonu belirlendi, aynı ortamlarda Lucas hücresi yöntemi ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı ve sonuçlanıl uygunluk içinde olduğu gözlendi. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ra-226, being a product of U-238 and found in upper layers of earth surface, disintegrates to Rn-222 which is one of the most important natural radioactivity sources in the athmosphere. If we mink of the importance to determine the sources of Uranium in the earth and the human health, we can see the importance of calculating the radon concentration in the environment. In this study, to find the radon concentration in the environment, a Ra-226 source with a known as activity, is put in a tank and the air of tank is contaminated with Radon by waiting for different periods. Later, through 20 minutes, air from the tank was vacuumed in 0.45 jam membrane filter, with a vacuum speed of 1.57 It/min. and then a activity of Po-218 and Po-214 which are the daughters of Rn-222, were counted by using a-spectrometry method and a calibration curve was developed. Several indoor measurements were taken and by using experimental calibration constant, Radon concentration was determined, then, measurements taken for same surroundings by using Lucas cell method were compared with these results. We observed that results were reached an aggrement.