Tek ve iki eksende güneşi fırın tipi pişiricilerinin tasarımı teorik ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 46904
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırmada, özellikle gelişmemiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan güneşli pişiriciler ve yapılan arast: rmalar incelenmiştir.3u incelemelerden yararlanarak iki eksende sünesi izleyen. 7 İt motor yağlı ısı depolu, taşınabilir.. dıs ve iç yansıt ıcılı 57x63 cm açıklık alanlı bir fırın tipi güneşli pişirici tasarlanmıştır. Bu pişirici yatay eksende ru İmanlı yataklı mil üzerinde döndürülerek, dikey eksende dört tekerlek üzerinde döndürülerek güneşi islemektedir.. Karşılaştırma, amaçlı yapılan ısı kutulu pişirici ise 58x73 cm açıklık alanlıdır. Bu pişirici ise dikey eksende, kaldırılıp döndürülerek güneşi islemektedir. Pişiriciler boşken ısı depolu, ısı deposuz pişirme kaplı, ısı depolu pişirme kaplı yapılan deneylerde. pişiricilerin içinde pişirme sıcaklıklarına ulaşılabilmiştir. Yapılan deneylerde her iki pişiricide de fırın ici ortamı, cam yüzey, ısı depolama yağı, pişirme kabındaki su, dıs ortam sıcaklıkları ile yatay yüzeyde toplam ısınım değerleri ölçülmüştür. Bu deneylerin değerlendirilmesiyle eğimli ve güneşi izleyen yüzeylerde ısınım değerleri hesaplanmış ve Ölçülen değerlerin de kullanımıyla pişiricilerin verimlilik karakteristikleri de belirlenmiştir. Isı depolu sistemin kullanımıyla istenen verim artısı ve enerji depolama da sağlanmıştır. Yapılacak bazı değişikliklerle, kolay tasıma, kurma, kullanım sağlanabilirse her iki pişiricide yaygın olarak kullanılabilir. Eu pişiriciler sonuç olarak ticari olarak üretilebilecekleri belirlenmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study* ? solar cooker. wfr.Lch are used frequently in undeveloped country, are examined. After these, a solar- oven is designed- which is trace the sun in vertical and horizontal axis, has 7 liters motor oil heat storage flat tank, easy handle, has flat four side reflectors and parabolic inside reflector, has (57*63) cm2 aperture area. This oven trace the sun with using horizontal shaft and four castor wheel. Also a hot-box cooker is produced for comparison purpose. this cooker has (59*73) cm2 aperture area. This cooker trace the sun by lifting and rotating. The measurement have been taken with heat storage oil, without, load, >with utensil, but without heat storage oil, and with utensil and heat storage oil. The stagnation temper attire of air insi.de the cooking chamber was reached in all experiments. In this research, the temperature of inside air, glass cover, heat storage oil, utensil water and ambient air and total solar radiation were recorded. Based on the experimental results, solar radiation on the surface, which is tilted and sun tracking, were computed and the performance of these solar cooker were evaluated. The solar cooker with heat storage was more efficient than the other cookers. The solar cooker has the several technical problem f as manufacturing, transportation. If the existing problems solve, the using of solar cookers may be disseminate. In this point, this cookers are found commercially attract ive. Ill