56,66,68ni izotoplarının gt ve yük değişimli beta geçiş özelliklerinin incelenmesi
The investigation of properties gt and charge-exchange beta decay for 56,66,68ni isotopes
- Tez No: 469059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde nikel bölgesindeki 56,66,68Ni izotopları için hem izinli Gamow-Teller (GT) hem de birinci yasaklı (FF) beta geçiş özellikleri proton-nötron kuazi rastgele faz yaklaşımı (pn-QRPA) çerçevesinde incelenmiştir. İzinli beta geçiş yarı ömür süreleri şematik model (SM) ve Pyatov-Salamov Metodu (PM) ile parçacık-deşik (ph) kanalında hesaplanmıştır. Birinci yasaklı beta geçişlerden gelen katkılar SM ile pn-QRPA çerçevesinde ph kanalında incelenmiştir. Ortalama alan potansiyeli olarak Woods-Saxon (WS) potansiyeli kullanılarak Fortran77 programlama dilinde sayısal hesaplamalar yapılmıştır. Elde edilen toplam beta geçiş yarı ömür süreleri uygun deneysel değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the beta decay properties both allowed Gamow-Teller (GT) and first forbidden (FF) for 56,66,68Ni isotopes in the nickel mass region have been investigated by using proton-neutron Quasi Random Phase Approximation (pn-QRPA). The allowed beta decay half-lives have been calculated with schematic model (SM) and Pyatov-Salamov Method (PM) in the particle-hole (ph) channel. The contributions from the first forbidden beta transitions have been investigated by SM within the framework of pn-QRPA in the ph channel. The numerical calculations are executed with Woods-Saxon (WS) potential as mean field potential in the Fortran77 program language. The obtained total beta decay half-lives results are compared the corresponding experimental data.