Jelatin kaplı gümüş nanopartiküllerin aktif karbona adsorpsiyonuna ph, sıcaklık, adsorbent miktarı ve derişimin etkisi
Effect of ph, temparature, adsorbent dosage and concentration on the adsorption of gelatin stabilized silver nanoparticles to activated carbon
  1. Tez No: 469068
  2. Yazar: AYŞENUR CERYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ELTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Nanopartiküllerin herhangi bir uygulanma potansiyeli, agregasyona karşı stabilitesine bağlıdır. Bundan dolayı, bu parametrelerin iyileştirilmesi, özellikle AgNP önemli bir görevidir. Bu çalışmada, doğal bir stabilizör olan jelatin ile Tollens prosesi uygulanarak AgNP sentezlenmiştir. Hazırlanan AgNP, agregasyonuna karşı yüksek kararlılığı, partiküllerin hızlı agregasyon sergilemediği geniş bir pH aralığı (2-13) üzerinde doğrulandı. Dahası, jelatin kaplı AgNP agregasyona karşı uzun vadeli kararlılık göstermiştir. AgNP, adsorpsiyon işlemi ile aktif karbon (AC) yüzeyine tutundurulmuştur. AgNP konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve aktif karbon miktarı gibi adsorpsiyon parametreleri incelenmiştir. AgNP-AC adsorpsiyonunun denge verilerini analiz etmek için Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin-Radushkevich (D-R) izoterm modellerine uygulanmıştır ve deneysel verilerin Langmuir izoterm modelinde daha iyi bir korelasyon sağladığı tespit edilmiştir.Ayrıca ΔHº, ΔSº ve ΔGº gibi termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Termodinamik çalışmalar, AgNP-AC adsorpsiyon prosesinin kendiliğinden gerçekleştiğini ve endotermik olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda AgNP adsorpsiyonu için AC uygun bir adsorbent olduğu teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Any applied potential of nanoparticles depends on their stability to aggregation. Therefore, the improvement of these parameters, especially AgNP, is an important task. In this study AgNP was synthesized by applying Tollens process with gelatin which is a natural stabilizer. The prepared AgNP was confirmed on a large pH range (2-13) where the particles were not able to exhibit rapid aggregation. Moreover, the gelatin-coated AgNP showed long-term stability against aggregation. AgNP is adsorbed onto activated carbon (AC) surface. Adsorption parameters such as AgNP concentration, pH, temperature and amount of activated carbon were investigated. We have applied Langmuir, Freundlich, Temkin and Dubinin-Radushkevich (D-R) isotherm models to analyze the equilibrium data of AgNP-AC adsorption and found that the experimental data provide a better correlation in the Langmuir isotherm model. In addition, thermodynamic parameters such as ΔHº, ΔSº and ΔGº were calculated. Thermodynamic studies showed that the AgNP-AC adsorption process is spontaneous and endothermic. As a result of the study, it has been confirmed that AC is an appropriate adsorbent for AgNP adsorption.