Rotorlu tip ısı geri kazanım cihazının deneysel analizi
Experimental analysis of rotary type heat recovery unit
  1. Tez No: 469069
  2. Yazar: ERHAN BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Enerji ihtiyacı gün geçtikçe bütün dünyada büyük bir hızla artmaya devam etmektedir. Giderek büyüyen ekonomiler ve bu ekonomilerdeki birçok endüstriyel üretim alanında enerjiye duyulan ihtiyaç artmaktadır. Enerji işletmeler için temel girdilerinden birisi durumundadır. Günümüzde binalarda kullanılan enerjinin çoğu ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Kapalı ortamlara dışarıdan alınan taze havanın neden olduğu dış hava yükü, ısı geri kazanım uygulaması ile enerji tasarrufu sağlanabilir. Isı geri kazanım cihazlarında, ısı transferinde önemli rol oynayan sıcak ve soğuk akışkan arasındaki sıcaklık farkı (iç ve dış ortam havaları arasındaki sıcaklık farkı) geri kazanılan ısı miktarını büyük ölçüde etkiler. İç ortam konfor şartları belirli sınırlar içinde kalırken, taze hava sıcaklıkları cihazın bulunduğu bölgenin iklim koşullarına bağlı kalır. Bu çalışmada, rotorlu tip ısı geri kazanım cihazının, EUROVENT belgeli bir seçim programından belirlenen sıcaklık değerleri için alınan ısıl değerler laboratuvar koşullarında oluşturulmuştur. Rotorlu tip ısı geri kazanım ünitesinin ısı pompalı çatı tipi klima santraline etkileri (entalpi, basınç, sıcaklık ve nem) ölçülmüştür. % 100 taze havalı çatı tipi klima cihazında ısı geri kazanımının ısıtma ve soğutma üzerine etkileri incelenerek teorik hesaplamalar ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Rotorlu tip ısı geri kazanımı sisteminin deneyde belirlenen sıcaklıklara göre; ısıtmada verimliği % 63,6 soğutmada verimliliği ise % 64,4 olarak hesaplanmıştır. Isı geri kazanımlı cihazın enerji etkinlik oranı (EER) değeri 3,82 bulunurken, ısı geri kazanım cihazı kullanılmayan sistemin 2,95 olarak bulunmuştur. Isı geri kazanımı ile EER değeri % 30 artış sağlamıştır. Benzer şekilde ısı geri kazanımlı cihazın ısıtma tesir katsayısı (ITK) değeri 6,48 ısı geri kazanımı olmayan sistemin ise 3,80 olarak bulunmuştur. Isı geri kazanımı ile ITK değerinde % 70 artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy needs is rapidly growing all over the world day by day. Due to growing economies and those industrial production areas, energy needs increasing. Energy is one of the basic input for businesses. Today's energy of many is used at buildings for heating and cooling. Fresh air which enters to indoor areas from outside, cause to air load of ambient and it is possible to save energy up with heat recovery application. In heeat recovery units, temperature differences (change of indoor and outdoor ambient air temperature) between hot and cold refrigerant plays a vital role and its substantially affect recovered heat amount. While indoor comfort standard stay in determined limits, fresh air temperature adhere to climate conditions of the area where unit presents. In this study, designed heat recovery unit was tested on the different heat values from a Eurovent certificated selection software and measured rotor type heat recovery unit's influence on (enthalpy, pressure, temperature, moisture measurement) rooftop air handling units with heat pumps. The effects on heating and cooling of heat recovery in a 100 % fresh air rooftop air handling units were examined and the theoretical calculations and the experimental results were compared. According to the temperatures determinated in the experiment, temperature efficiency of rotory type heat recovery of system in the heating and cooling has been calculated heating efficiency 63.6 %, cooling efficiency 64.4 %. While the energy efficiency ratio (EER) of the heat recovery device is 3.82, the non-heat recovery device has been found as 2.95. With heat recovery, the EER value has increased 30 %. Similarly, the coefficient of performance (ITK) value of the heat recovery device has been found 6.48, and the non-heat recovery system has been found as 3.80. In ITK value with heat recovery has incresed 70 %.