Sapsız meşe (Quercus petraea) odununun optimal kurutma yönteminin belirlenmesi
Determi̇ni̇ng the opti̇mal dryi̇ng method of sessi̇le oak trees
  1. Tez No: 469067
  2. Yazar: MUSTAFA ALTAY EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Sapsız Meşe (Quercus Petraea) kerestesi farklı parametreler uygulanarak periyodik vakum altında kurutulmuş ve kurutma kalitesi EDG (European Drying Group) (1992) standardına göre değerlendirilmiştir. 80x20x2,5 cm boyutlarındaki keresteler levhalı ve IR (infrared) olmak üzere 2 farklı ısıtma yöntemi, 15 ve 30 dk olmak üzere iki farklı vakum periyodu kullanılarak 2 m/sn hava hızı ile kurutulmuştur. Levhalı ısıtmada fırının dış duvarına sarılan 3000'er W (Watt) gücünde 2 adet levhalı ısıtıcı, IR ile ısıtmada ise fırın içine yapılan özel bir düzenek sayesinde birbirine paralel 300'er W gücünde 2 adet ısıtıcı rezistans (IR) kullanılmıştır. 15 dk periyotlar ile uygulanan kurutma sürecinde vakum basıncı 300 mbar, ısıtma basıncı 800 mbar, 30 dk periyotlar ile uygulanan kurutma sürecinde ise vakum basıncı 400 mbar, ısıtma basıncı 1000 mbar olacak şekilde ayarlanmıştır. Deney sonuçlarına bakıldığında en uzun kurutma süresinin 242 saat (0,15%/saat) ile 30 dk periyotlarda IR ısıtma ile kurutma yönteminde, en kısa kurutma süresinin ise 126 saat (0,22%/saat) ile 15 dk periyotlarda IR ısıtma ile kurutma yönteminde elde edildiği gözlenmiştir. Vakumda bekleme süresinin azalması ile kurutma süresinin de azaldığı belirlenmiştir. 15 dk levhalı ısıtma, 15 dk IR ile ısıtma ve 30 dk IR ile ısıtma ile kurutma yöntemleri standart (S) kurutma kalitesi sınıfı gereklerini karşılarken, 30 dk levhalı ısıtma ile yapılan kurutma denemesinin ise kaliteli (Q) kurutma sınıfına girdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Sessile Oak (Quercus Petraea) lumbered in a dry kiln by applying different parameters and a periodic vacuum technique and EDG (European Deying Group) (1992) standards were taken into consideration while making the result quality evaluations at the end of the drying process. Lumbers with dimensions of 80x20x2,5 cm were heated by using IR and metal plate heating techniques; in 15 minute and 30 minute periods. They were dried by using two different vacuuming periods at the air speed 2 m/s. Heating the lumber and inside of the dry kiln was accomplished through both two sheets of metal heaters (with 3000 W each) that were wrapped outside the dry kiln and a special mechanism was used to put inside the dry kiln that consists of two parallel heating coils IR (infrared) with 300 W each. In 15 minute kiln-drying schedule, vacuum pressure was set 300 mbar and heating pressure was set 800 mbar. On the other hand, in 30 minute schedule, vacuum pressure was set 400 mbar and the heating pressure was set 1000 mbar. As a result of the lab experiments, the longest drying time was measured as 242 hours (0,15%/hour) and it was obtained by applying the IR heating and drying method in every 30 minutes. The shortest drying time was determined as 126 hours (0,22%/hour) after applying the same IR heating and drying method in every 15 minutes. It was determined that the drying time decreased with the decrease the waiting time in the vacuum period. Standart drying quality (S) was obtained by the drying methods of 15 minute metal plate heating, 15 minute heating coil (IR) heating and 30 minute heating coil (IR). Finally it has been determined that 30 minute metal plate heating method is in the quality (Q) drying category.