Sürdürülebilir mimari kapsamında suyun etkin kullanım stratejilerinin Türkiye ve Amerika örnekleri üzerinden karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative examination strategies of effective water usage within the scope of sustainable architecture on the examples of Turkey and America
  1. Tez No: 469081
  2. Yazar: NİLAY DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KISA OVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Artan su tüketimi, günümüzde su kullanımında yaşanan tehlikelerin çoğalmasına neden olmuştur. Su kaynaklarının korunması ve bu noktada alınması gereken önlemler, çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Çalışmanın amacı; sürdürülebilir mimari kapsamında Amerika'da ve Türkiye'de su tüketimi için alınması gereken önlemler ve suyun etkin kullanımının uygulandığı örnekler üzerinden sağlanan yararların incelenmesidir. Bu çalışmada, örnek yapılar fiziksel su kıtlığına yaklaşan ülkelerden biri olan Türkiye ile su kıtlığı az olan ve fiziksel su kıtlığına yaklaşan bölgelere sahip Amerika'dan seçilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde; Dünya'da, Türkiye'de ve Amerika'daki su potansiyelleri ve tüketimi hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde; sürdürülebilirlik kavramı ve sürdürülebilir mimarinin tanımı yapılmakta, sürdürülebilir mimarinin gerçekleştirilebilmesi için uygulanan ilke ve stratejilerden söz edilmektedir. Dördüncü bölümde; suyun etkin kullanımının sağlanabilmesi için kullanılan yöntemler; yağmur suyu toplama, doğal peyzaj uygulamaları, geri dönüşüm ve yeniden kullanma, tüketimin azaltılması ve kaynak korunumu ile sertifikasyon sistemleri açıklanmaktadır. Beşinci bölümde; Türkiye ve Amerika'dan seçilen farklı konulu (konut, ofis, eğitim, spor vb.) örnek yapı grupları üzerinde, suyun etkin kullanım stratejileri incelenmektir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, incelenen örnekler üzerinden elde edilen bulgu ve veriler karşılaştırılarak, değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing water consumption led to increasing dangers which exist nowadays. Preserving water resources and taking measures at the same time is one of the important problem in this age. Aim of this study, within the scope of sustainable architecture it is investigated must be taken for water consumption in Turkey and America and benefits which is provided from examples of effective usage water. In this study, samples structures were selected from Turkey where is one of the few countries that come near to physical water scarcity and it is selected from some regions of America less of water scarcity and come near to physical water scarcity. In the first part of the study, it is explained knowledge about aim, scope and method of the study. In the second part of the study, information about water potentials and consumption in the World, Turkey and America are given. In the third part of the study, it is defined of sustainability and sustainable architecture and also it is referred to apply of principles and strategies to realise sustainable architecture. . In the fourth part of the study, is explained under headings which are system of certificate and the methods for effective usage; rain water harvesting, water-smart landscaping, water recycling and reuse, reduction of consumption and resource conservation. In the fifth part of the study, on the sample buildings which have different style (residential, office, education, sports etc.), it is compared strategies of effective usage water. At the end of the study, it is utilized to get finding and data examined through examples.