Orman toprağından izole edilen Aspergillus türleri üzerinde morfolojik, koloniyal ve moleküler çalışmalar
Morphological, colonial and molecular studies of Aspergillus species isolated from forest soil
- Tez No: 469083
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Edirne ili orman topraklarındaki Aspergillus türlerinin geleneksel fenotipik karakterlere dayanan morfolojik çalışmaların yanında moleküler çalışmalar ile tespit edilebilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Karaağaç Kent Ormanı istasyon olarak belirlenmiştir. 2016 yılı Mart ayında Brown (1958)'un metodu kullanılarak toprak örnekleri alınmıştır. Topraktan mikrofungus izolasyonu için Waksmann (1922)'ın“Toprağı Sulandırma Metodu”kullanılmıştır. İzole edilen kolonilerden Aspergillus türlerinin tespit edilebilmesi amacı ile morfolojik, koloniyal ve moleküler tanımlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Morfolojik çalışmalar için CZ, CYA, CY20S, MEA besiyerlerine yapılan ekimlerin ardından, mikroskobik ve makroskobik karakterler incelenmiştir. Moleküler çalışmalar için ise sırasıyla DNA izolasyonu, Calmodulin gen bölgesini hedefleyen PCR işlemleri, PCR ürününün saflaştırılması, dizi analizi ve flogenetik analiz aşamaları uygulanmıştır. Çalışmalar sonucunda 7 adet Aspergillus türü tespit edilmiştir. Bu türler, Aspergillus affinis, Aspergillus awamori, Aspergillus carbonarius, Aspergillus dimorphicus, Aspergillus europaeus, Aspergillus spelaeus ve Aspergillus fischeri'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to detect Aspergillus species that take place in forest lands of Edirne City by morphological studies based on traditional phenotypic characteristics in addition to molecular studies. In the scope of the research, Karaağaç City Forest has been determined as station. Soil samples were taken by using Brown (1958)'s Method in March, 2016. Waksmann (1922)'s“Soil Dilution Method”was used for microfungus isolation from soil. Morphological, colonial and molecular identification processes were performed for detection of Aspergillus species from isolated colonies. For morphological studies, microscopic and macroscopic characters were examined after the operation of planting in CZ, CYA, CY20S, MEA medias. For molecular studies, DNA isolation, PCR operations that targeting Calmodulin gene region, purification of the PCR product, sequence analysis and phologenical analysis processes were performed respectively. Seven Aspergillus species were detected as a result of studies. This species are Aspergillus affinis, Aspergillus awamori, Aspergillus carbonarius, Aspergillus dimorphicus, Aspergillus europaeus, Aspergillus spelaeus and Aspergillus fischeri.