Understanding the linkage between objective and subjective well-being in Turkey
Türkiye'de objektif ve öznel iyi oluş ilişkisini anlamak
  1. Tez No: 469087
  2. Yazar: SEDA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. QUENTİN STOEFFLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Yaşam Kalitesi anketinin veri setini kullanarak, iyi oluşun objektif ve öznel olmak üzere 2011 yılında Türkiye için iki yönünü inceledik. Kardinal ve sıralı modelleme yaklaşımlarını tartıştıktan sonra, genelleştirilmiş sıralı lojistik regresyon modellemesi ile bulduğumuz sonuç, Türkiye'de objektif iyi oluş kriterlerindeki iyileşmenin, öznel iyi oluş kriterlerine aynı yönde yansıma yaptığıdır. Duygusal iyi oluş kriterleri de çalışmada elde edilen sonuçları destekler yönde katkı sağlamıştır ve Türkiye iyi oluş çalışmalarında kullanılması önerilmektedir. Yalnızca parasal yoksunluklar üzerinden yapılan değerlendirmeler, öznelliği yadsıyacağı için kapsamlı sonuçlar sağlayamayacağından, bu çalışmalarından hareketle, objektif ve öznel iyi oluşun birlikte ölçümlenmesi ve değerlendirilmesini politika yapıcılara önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the association between two aspects of well-being in Turkey: objective and subjective. By employing the third European Quality of Life Survey for 2011, we assessed the generalized ordered logistic regression in which we conclude that if an improvement occurs in objective well-being components, subjective well-being is getting improved as well. Mental well-being is another indispensable well-being component which should be employed in well-being studies. Focusing on monetary measures of well-being is limited because of ignoring the subjectivity. Then we recommend the combined application of objective and subjective well-being as it provides promising and valuable insights.