Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın iletişim politikalarının değerledirilmesi ve açıklamalarının Borsa İstanbul üzerine etkisinin analiz edilmesi
Communication policy Evaluation of the Central Bank of the Republic of Turkey and analysis of central bank statements' effect in borsa Istanbul
- Tez No: 469089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMED ABDULLAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada merkez bankasının iletişim politikalarının etkileri incelenmiştir. Merkez bankasının herhangi bir araç kullanmadan sadece iletişim yoluyla piyasa aktörlerini etkileyip etkileyemediği, etkiliyorsa bu etkinin ne yönde olduğu araştırılmıştır. Merkez bankasının iletişim politikası kapsamında merkez bankası başkanının konuşmaları ve para politikası kurulunun karar ve özetleri değerlendirilmiştir. 2006-2017 yılları arasında merkez bankasının para politikası kurulu karar ve özetleri ile merkez bankası başkanının konuşmalarının BİST 100 endeksi üzerinde ne kadarlık değişime neden olduğu incelenmiştir. Merkez bankası iletişimi kapsamında başkan açıklamalarında küresel ve finansal durum, bankacılık sektörü, faiz politikaları gibi kavramlardan bahsettiğinde, PPK açıklamalarında ise ekonomik görünümden ve gelişmelerden, enflasyon, fiyat, faiz ve para gibi kavramlardan bahsettiğinde piyasayı etkileyebildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of central bank communication policies are examined. Whether the central bank can influence market actors through communication only without using any financial instrument, and if so, the course of this impact is investigated. In the context of the central bank communication policy, the statements of the president of the central bank and the decisions and summaries of the monetary policy committee are evaluated. Central bank monetary policy committee decisions and summaries of monetary policy committee meeting, and the president of central bank statements' effects on the BIST 100 index change is examined, in between 2006 and 2017. In the context of the central bank communication policy, the president of the central bank should mention in speech as global and financial situation, banking sector, interest policy and monetary policy committee decisions and summaries of monetary policy committee meeting should mention as economic and global situation, monetary policy, interest policy, inflation.