Kurumsal yönetim ilkeleri ve insan kaynakları uygulamalarının işletme performansına etkisi
Effect of corporate governance principles and human resources practices on business performance
- Tez No: 469115
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İşletmelerin başarılı bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlaması, rakiplerine göre ulusal ve uluslararası platformda kabul edilen prosedür ve standartlara daha fazla uyum sağlamaları ile mümkün olmaktadır. Bu noktada kurumsal yönetim ilkelerinin, işletme başarısının sürekliliği açısından, detaylı olarak ele alınması gerekmektedir. Kurumsal yönetimde, işletmenin iç paydaş grubu olan insan kaynakları uygulamaları işletmenin sürdürülebilir başarısında en önemli bileşen olmaktadır. Bu tez çalışmasında ilk olarak kurumsal yönetim ilkeleri detaylı bir şekilde ele alınarak işletmenin mali ve büyüme performansına etki edip etmediğini araştırılmaktadır. Daha sonra insan kaynakları uygulamalarının, kurumsal yönetim ilkeleri ve işletmenin mali ve büyüme performansına aracılık etkisi olup olmadığı test edilmektedir. Keşifsel bir araştırma olan bu tez çalışması, Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerde, yönetici pozisyonundaki katılımcılar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tüm Türkiye' den daha geçerli bir örneklem evreni oluşturabilmek için farklı bölgelerdeki işletmelerin yönetim pozisyonlarına anket ulaştırılarak veri toplanmaya çalışılmıştır. Çeşitli aşamalar sonucunda elde edilen 304 anketin sağladığı veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizde, şeffaflık, adillik/eşitlik, sorumluluk, hesap verilebilirlik, sosyal farkındalık, bağımsızlık ve disiplin değişkenlerinden oluşan kurumsal yönetim ilkelerinin işletme performansı arasında ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan analizde, işletmenin iç paydaş grubuna yönelik oluşturulan insan kaynakları uygulamaları, kurumsal yönetim ilkeleri ve işletmenin mali ve büyüme performansı arasında kısmen aracılık etkisine sahip olduğu görülmektedir. Araştırma sonuçları literatürdeki araştırmaları kısmen desteklemektedir. Araştırma bulguları yorumlanmış, yönetsel uygulamalara ilişkin öneriler detaylı bir şekilde sunulmuştur. Bu çalışma ile Türkiye' de ve dünyadaki işletmeler için, kurumsal yönetim ilkeleri kapsamının genişletilmesi ihtiyacına yönelik bir kaynak oluşturmak hedeflenmektedir. Aynı zamanda bu tez çalışması, literatürde bu alanda yapılacak olan bilimsel çalışmalara basamak oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Ensuring the sustainability of businesses successfully, it is possiple to adapt more to the national and internationally agreed procedures and standards, compared to their competitors. At this point, in terms of the sustainability of the business success, corporate governance principles need to be considered in detail. In terms of corporate governance, the human resources practices, which are the internal stakeholder group of the business, are the most important component in the sustainable success of the business. In this thesis study, firstly, corporate governance principles are examined in detail and it is investigated whether it affects the financial and growth performance of the business. Later, human resource practices are tested to determine whether corporate governance principles and the company's financial and growth performance are mediated. This exploratory research thesis study was carried out on participants in managerial positions in businesses operating in the Marmara Region. In addition, an attempt to collect data was made by delivering questionnaires to the management positions of the businesses in different regions in order to form a more valid sampling population from the whole of Turkey. The data which were provided by 304 questionnaires obtained as a result of various stages were analyzed by SPSS program. In the analysis performed, it was concluded that there is a relationship between the corporate governance principles consisting of the variables of transparency, fairness, accountability, responsibility, social awareness, independence and discipline and business performance. Furthermore, in the analysis, it is seen that the human resources practices created for the internal stakeholder of the business have a partial mediation effect between corporate governance principles and the financial and growth performance of the business. Research results partially support studies in the literature. The research findings were interpreted, and the suggestions about managerial practices were presented in detail. With this study, for businesses in Turkey and in the world, it is aimed to create a resource for the need to expand the scope of corporate governance principles. This dissertation study will also provide a basis for the scientific studies to be carried out in this field in the literature.