Yalın üretim sistemlerinin firmaların çevresel yönetim performanslarına etkileri ve şirketler için gelecek görünümü: Dinamik kalite yönetimi
Lean productions systems effects on environmental management performance of companies and a future perspective for companie: Dynamics quality management
- Tez No: 469116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzün hızla değişen ve gelişen rekabetçi işletme dünyası içerisinde çevre duyarlılığına önem veren yaklaşımlar önemlerini arttırmaktadır. Günümüzde kısıtlı kaynakların etkin kullanımı konusunda çevresel yönetim, şirketlerin birincil öncelikleri haline gelmiştir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak şirketlerin maliyetleri yükselmekte ve kar oranları azalabilmektedir. Bu noktada, atıkların ve değer katmayan faaliyetlerin elimine edilmesi temel prensibine dayalı yalın üretim sistemleri, karlılık ve etkinliği arttırabilecek alternatif bir yaklaşımı ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Yine firmalar rekabet üstünlüğü elde etmek için daha esnek üretim ve iş süreçlerine sahip olmak zorundadır. Bundan dolayı işletmeler daha esnek olmak, değer katmayan faaliyetlerini elimine etmek, maliyetlerini düşürmek ve en az girdi ile maksimum verimliliğe ulaşmak için yalın düşünceyi benimseyerek üretim sistemlerini iyileştirmektedir. Yalın üretim felsefesinin literatüel bir kavram olmaktan çıkarak pratik uygulamalarda kendisine yer edinmesinin altında yatan temel sebep de bu noktadan kaynaklanmaktadır. 1950'li yıllarda ilk defa Toyota fabrikasında denenen yalın üretim sistematiğinin yaklaşık 70 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Geçen bu süre içerisinde genellikle yalın üretim sisteminin sektörel bazdaki etkileri ya da firmalara sağladığı avantajlar incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında da çevresel yönetim ile yalın üretim sistemlerinin ve firma performansı ilişkisinin ampirik olarak analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca teknolojik yönelimin çevresel yönetim ve firma performansı ilişkisindeki moderatör etkisi de çalışma kapsamında analiz edilmekte ve bu anlamda ilgili literatüre katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında önerilip analiz edilen model gerek alandaki diğer araştırmalara gerekse de şirketlere öneriler sunmakta ve sonuçlar genel istatistiki değerleri ortaya koymanın ötesinde, çevresel yönetim, yalın üretim ve firma performansı arasındaki uygulamaya dönük ilişkileri yönetsel anlamda tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of competition, which has been seen as a threat among businesses in recent years, has become very important for businesses. Today, businesses are competing to gain continuous competitive advantage with their competitors. Given today's conditions, it is clear that businesses can not keep their assets by simply offering the goods or services that meet the expectations of the market or the expectations of the customers. This is not the only limitation for businesses; Businesses that do not offer products or services beyond the expectations of the customers with the highest efficiency and quality of the customers are still destined to disappear. On the other hand, within today's rapidly changing and developing competitive business world, approaches attaching importance to environmental sensitivity increase their importance. Today, environmental management has become a company's primary priorities for effective use of scarce resources. As a natural consequence of this situation, the costs of the companies increase and the profit rates decrease. At this point, lean production systems based on the principle of elimination of waste and non-value-added activities are important for establishing an alternative approach that can improve profitability and efficiency. Again, companies have to have more flexible production and business processes to achieve competitive advantage. Businesses therefore improve their production systems by adopting leaner thinking to be more flexible, eliminate non-value-added activities, reduce costs, and achieve minimum input and maximum efficiency. This is also the root cause of the fact that the lean production philosophy has taken its place in literary practice and practical applications. For the first time in 1950s, there is a history of about 70 years of the lean production system that is being tested in the Toyota factory. During this time, the advantages of the lean manufacturing system on sectoral basis or firm have been examined.