İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ile kurumsal yönetişim ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between human resources management practices and corporate governance
- Tez No: 924626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT ONUR AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) uygulamaları, iş dünyasında yalnızca iş gücünü yönetmekle kalmayıp, aynı zamanda kurumsal yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesinde de kritik bir rol oynamaktadır. İKY'nin iş dünyasında oynadığı bu kritik rol, özellikle kurumsal yönetişim ilkeleri ile olan ilişkisi açısından önem arz etmektedir. Kurumsal yönetişim, bir şirketin şeffaflık, hesap verebilirlik, etik standartlar ve yönetim sistemleri gibi temel ilkeleri içerir. Bu ilkeler, şirketlerin içsel ve dışsal paydaşlarıyla olan ilişkilerinde adil ve etkili bir yönetim sağlamayı amaçlar. Bu bağlamda, İKY uygulamaları, kurumsal yönetişim ilkelerinin etkili bir şekilde uygulanmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunur. Şirketlerin sürdürülebilirliğini ve performansını artırmak amacıyla bu ilkelerin nasıl desteklenebileceğini anlamak, iş dünyasında stratejik bir avantaj sağlar. Bu tez, İKY'nin kurumsal yönetişim üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyerek, şirketlerin bu ilkeler doğrultusunda nasıl daha etkili yönetilebileceğini ve performanslarını nasıl iyileştirebileceğini anlamayı hedeflemektedir. Tez kapsamında yapılan literatür taraması ve metodoloji bölümleri, İKY'nin şeffaflık, hesap verebilirlik ve etik standartlar gibi kurumsal yönetişim ilkelerine nasıl katkıda bulunduğunu gösteren mevcut araştırmaları ve bu araştırmalarda kullanılan nitel veri toplama yöntemlerini detaylandırmaktadır. Literatür taramasında, İKY uygulamalarının kurumsal yönetişim üzerindeki etkileri üzerine yapılmış önceki çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmaların bulguları özetlenmiştir. Bu bulgular, İKY uygulamalarının şirket içindeki süreçler üzerindeki olumlu etkilerini ve bu etkilerin kurumsal yönetişim ilkeleriyle nasıl ilişkilendirildiğini açıklamaktadır. Metodoloji bölümünde ise, İKY'nin etkilerini ölçmek amacıyla kullanılan nitel veri toplama yöntemleri (mülakatlar ve odak grupları) ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Bu yöntemlerin seçilme gerekçeleri ve veri toplama süreçleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Human Resource Management (HRM) practices play a critical role in the business world, not only in managing the workforce but also in implementing corporate governance principles. The critical role of HRM in the business world is particularly significant concerning its relationship with corporate governance principles. Corporate governance encompasses fundamental principles such as transparency, accountability, ethical standards, and management systems. These principles aim to ensure fair and effective management in a company's internal and external stakeholder relationships. In this context, HRM practices contribute to the effective implementation and development of corporate governance principles. Understanding how these principles can be supported to enhance companies' sustainability and performance provides a strategic advantage in the business world. This thesis aims to deeply examine the effects of HRM on corporate governance, exploring how companies can manage more effectively and improve their performance according to these principles. The literature review and methodology sections of the thesis detail existing research that demonstrates how HRM contributes to corporate governance principles such as transparency, accountability, and ethical standards. The literature review examines previous studies on the effects of HRM practices on corporate governance and summarizes the findings of these studies. These findings illustrate the positive effects of HRM practices on internal company processes and how these effects are related to corporate governance principles. The methodology section provides a detailed explanation of the qualitative data collection methods (e.g., interviews and focus groups) used to measure the effects of HRM. It also explains the rationale for selecting these methods and the data collection processes.