Civa tayini için soğuk buhar flow enjeksiyon atomik absorbsiyon yönteminin kurulması
  1. Tez No: 46912
  2. Yazar: ŞAHANDE GOULDİNG
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
31 ÖZET Bu çalışmanın giriş kısmında Önce civa üzerine genel bilgi verildikten sonra, tayin yöntemleri özetlenmiştir. Özellikle flow enjeksiyonda hat üstü ön deriştirme mini kolonları için kullanılan dolgu maddeleri açıklanmıştır. Materyal metot kısmında kullanılan atomik absorpsiyon ve flow enjeksiyon sistemi tanımlanmış ve reaktifler açıklanmıştır. Mini kolonun hazırlanması ve civa tayin işlemi verilmiştir. Bulgular ve tartışma bölümünde önce optimal çalışma koşulları belirlenmiştir ; buhar taşıyıcı gaz hızı, taşıyıcı ve elüe edici çözelti cins ve çeşitliği etkisi, örnek çözelti asitliği etkisi ve elüent cinsi etkisidir. Örnekteki organik ve anorganik civa 0,2 M HNO3 asit ortamından yün kolonda toplanabilmektedir. Elüsyon için 0,1 M Tiyoglikolik asitin en uygun olduğu bulunmuştur. Kullanılan mini kolonun (80 mg yün içeren, 1,5 mm çap x 1,5 cm dolgu boyu) sızdırma kapasitesi 651 ng Hg olarak bulunmuştur (8,1 |ig Hg/1 g yün = 0,04 |imol/g yün). Anorganik civa için kalibrasyon grafiği 250 ng civa miktarına kadar doğrusallığa yakındır. 2 o belirtme sınırı 2 mi çözeltide 1 ng civa ve 50 ng civa tayininde bağıl standart sapma (5 deney) % 2.2 olarak bulunmuştur. Organik civa tayininde grafik 40 ng civaya kadar doğrusaldır. 20 ng civa tayinde (7 deney) bağıl standart sapma % 1.8 olarak belirlenmiştir. Yöntem içme sularında civa tayinine uygulanmıştır. Bu ortamda anorganik civa için geri kazanım % 100, organik civa için ise % 75 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-32 SUMMARY In the introduction a general knowledge has been given about mercury, then methods of determination are summarized. Materials that are used as the sorbent in the flow injection online preconcentration minicolumn have been reviewed. In the materials and methods section, the atomic absorption spectrometer, the flow injection system and the reagents have been reviewed. Preparation of the mini column has been described. In the section, Result and Discussion, the optimal working conditions has been determined, these are carrier gas flow, type and acidity of carrier and eluting solutions. Organic and inorganic mercury can be collected by the column from 0,2 M HNO3 containing solutions. 0, 1 M tioglycolic acid was selected as the eluent. Leak capacity of the mini column (1,5 mm i.d. x 1,5 cm length, containing 80 mg wool) is 651 ng of mercury (8,1 p.g Hg/1 g yün = 0,04 fimol/g yün). The calibration curve for inorganic mercury is almost linear upto 250 ng mercury. Detection limit (2 a) is 1 ng mercury. The coefficent of variation for 2 ml of solution containing 50 ng/g mercury has been found as 2,2 %. The calibration graph for organic mercury is linear upto 40 ng mercury. The coefficient of variation (7 experiments) for the determination of 20 ng mercury has been found as 1,8 %. The method has been applied to the determination of mercury in tap water. The recovery for anorganic mercury is 100 %, but that of organic mercury is 75 %.