Ege bölgesinde yaygın olarak imal edilen tipte örnek bir tek diskli mineral gübre dağıtma makinasında değişik kanat profillerinin gübre dağılımına etkileri
  1. Tez No: 46913
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJDAT TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de tek diskli santrifüj gübre dağıtma makinalan sahip oldukları bazı dezavantajlara rağmen, edinme maliyetinin az, bakım ve onarımlarının kolay olması ve iş genişliklerinin büyük olmasından dolayı yaygın olarak kullanılan makinalardır. Ancak çok kullanılmasına ve çok üretilmesine rağmen bir çok makina iyi bir gübre dağılımı sağlayamamaktadır. Dağılımın iyiliği üzerine etkili olan bir çok faktörler vardır. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri disk üzerinde bulunan kanatın profilidir. Bu çalışmada kanat profillerinin gübre dağılımlarına olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Ege Bölgesinde yaygın olarak üretilen tipte bir makina seçilerek, bu makina ile değişik kanat profillerinde çalışılmıştır. Makina, 540 d/min kuyruk mili devrinde ve yerden 70 cm yükseklikte, diskin tamamen yatay olduğu konumda çalıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar Quatro-Pro 4 paket programı içersinde, git-gel çalışma yöntemine göre hazırlanan bir programa yüklenmiş ve böylece gerekli hesaplamalar bu programa yaptırularak, dağılım grafikleri elde edilmiştir. Araştırmada üre ve triple süper fosfat olmak üzere iki değişik gübre ile çalışılmıştır. Denemeye alınan 6 değişik kanat profili ile açık havada yapılan denemelerde elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir; - P5 kanat profili hariç, TSP gübresi ile çalışmadaki dağılımlara ait varyasyon katsayısı değerleri üre gübresine oranla daha düşük olmuştur. - P3 ve P6 kanat profilleri dışında diğer tüm profillerde TSP gübresi ile çalışmada efektif iş genişliği daha fazla olmuştur. - P3 kanat profili diğer kanat profillerine oranla sol tarafi daha çok beslemiştir. Bu, kanat profilinin disk ucundaki kısmının eğrilik yarıçapının küçük olmasından kaynaklanmaktadır. - Pl ve P2 kanat profillerinde üre gübresi ile çalışmada, TSP gübresine oranla sol taraf daha çok beslenmiştir.79 - Sadece P3 kanat profilinde üre gübresi TSP gübresine oranla sağ tarafi daha fazla beslemiştir. - Kanat konumlarının geriye doğru konumlandırılması sağ tarafin, ileriye doğru konumlandırılması ise sol tarafin daha çok beslenmesine neden olmaktadır. - Kullanılan 6 değişik firlatma paletinde, TSP gübresi ile çalışmada, en iyi enine gübre dağılımı köşeli profilli (Q) P4 ( VK, % 16,56) firlatma paletinde elde edilmiştir. - TSP gübresiyle eniyi sonuç P4 paletinde geriye 1.1° palet konum açısında elde edilmiştir. - Bu palet konum açısında bindirmeden sonra sağ ve sol yana atılan TSP gübresi oranlan (sağ/sol, %) P4 paletinde %47,6/%52,4 olarak bulunmuştur. - Kullanılan 6 değişik firlatma paletinde, üre gübresi ile çalışmada, en iyi enine gübre dağılımı köşeli profilli (
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Despite some of their disadvantages, single-disc fertilizer spreaders are widely used machines in our country due to their low purchase prices, easy repair and maintenance work and wide working width. However, although they are widely used and produced in large amounts, most of this machines could not give a good uniformity of distribution. There are many factors effecting the distribution uniformity. The most important one is the blade profiles situated on the discs. In this research, the effects of blade profiles on the fertilizer distribution uniformity have been investigated. For this purpose, a sample machine which is commonly produced around Ege Region was chosen and worked various blade profiles. The machine was operated at 540 rpm power-take-off speed with 70 cm disc height from the ground. The results obtained were input into Quattro Pro version 4 spreadsheet files and the distribution graphs were drawn. Two different fertilizer types, urea and triplesuper-phospate were worked with. The experiment results for 6 different blade profile types can be summarized as fallows; - Except for the P5 blade, cooficient of varians for TSP were lower than for urea. - Except for the P3 and P6 blades, the effective working width with TSP was larger than with urea. - In comparison with the others, P3 blade profile spread more fertilizer to the left. This was because of the small curve diameter of the blade profile outer ends. - Working with the PI and P2 blade profiles and with urea more fertilizer were spread to the left. - Only with P3 blade profile, and urea, more fertilizer were spread to the right. - Positioning the blade profiles forward caused more fertilizer spread on the right and similarly positioning the blade profiles backward caused more fertilizer spread on the left. - Working with 6 different types of blade and TSP fertilizer, (£_ ) P4 blade ( CV, %16,56) gave the best result.81 - Working with TSP, the best position angle of the P4 blade was 1 1° backwards. - The left and right TSP distribution percentages of P4 blade were 47,6 and 52,4 respectively. - Working with 6 different types of blade and Urea fertilizer, (