Âşık Paşa'nın Garîb-nâme'sinde rızık kavramı
The concept of 'rızq' in Âşık Paşa's Garîb-nâme
  1. Tez No: 795295
  2. Yazar: NUR SERTÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İnsan sahip olduğu üstün vasıflara rağmen Allâhu Teâlâ'nın kendisine vereceği her türlü rızka muhtaçtır. Âlemde yegâne rızık veren Allâhu Teâlâ'dır. Bu yönüyle rızık vermek Allâhu Teâlâ'nın kudretinin, kendisinden başka tapınılacak bir ilâh olmadığının ve âlemde işleyen mükemmel sistemin delili olmaktadır. Dolayısıyla, rızık insanın dünya serüveninde kilit bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, Kur'ân-ı Kerîm, hadîs ve İslâm tasavvufu içerisinde rızık kavramının ele alınışından hareketle on dördüncü yüz yıl mutasavvıflarından Âşık Paşa'nın Garîb-nâme adlı mesnevisinde rızka dair temel kavramların tespit edilmesi ve akabinde müellifin konu ile ilgili görüşlerinin ortaya konulmasını ele almaktadır. Anahtar Kelimeler Tasavvuf, Âşık Paşa, Garîb-nâme, rızık, nimet
Özet (Çeviri)
Despite his superior qualities, humankind is in need of all kinds of Rızq that Allâhu Teâlâ will give him. Allah is the only one who provides the Rızq in the world. In this respect, giving Rızq would be the one of the strongest evidence of the power of Allah, that there is no god to be worshiped other than Him, and the perfect system operating in the world.. Therefore, the subject of Rızq emerges as a key concept in humanbeing's world adventure. This study will determine the basic concepts of Rızq in the masnavi named Garîbnâme of Âşık Pasha, one of the fourteenth century sufi, based on the handling of the concept of Rızq in the Qur'an, hadith and sufism and then reveal the author's views on the subject." Keywords Sufism, Āşıq Pasha, Garîb-nâme rızq, grace