Etik karar vermeye etki eden faktörler: İşletme bölümü öğrencileri üzerine bir çalışma
Factors affecting ethical decision making :A study of bussiness students
- Tez No: 469154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı üniversitelerde işletme bölümü okuyan öğrencilerin etik karar verme süreçlerini hangi faktörlerin etkilediğini, bireylerin kişilik özellikleri, dini yönelimleri, dünya görüşleri ve demografik özelliklerinin etik kararlar üzerinde etkili olup olmadığını belirlemeye çalışmaktır. Çalışmaya çeşitli üniversitelerde okuyan 512 işletme öğrencisi katılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler faktör analizi, t-testi, regresyon analizi gibi tekniklerle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğrencilerin cinsiyet, okudukları okul, iş tecrübeleri ve empatik kişilik özellikleri ile etik kararlar arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak dini yönelim, bencil kişilik özelliği, olumsuz dünya görüşü ile etik karar arasında ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine which factors influence the ethical decision-making process of business students. In this regard, personal characteristics, religious orientations, worldviews and demographic characteristics of students are investigated. 512 business students studying at various universities participated in the study. Data obtained by administering a questionnaire were analyzed using statistical techniques such as factor analysis, t-test and regression analysis. As a result of the analyses performed, it is found that there is a relationship between ethical decision making and gender, university studied, work experience and empathic personality characteristics. However, there is no correlation between religious orientation, selfish personality, negative word view of students and ethical decision making.