Gastronomide tabak tasarım teknikleri ve yenilikçi sunum anlayışları
Plate design techniques in gastronomy and innovative presentation approaches
- Tez No: 469158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Güzel Sanatlar, Turizm, Nutrition and Dietetics, Fine Arts, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beslenme tüm canlılar için biyolojik bir gerekliliktir. İnsan beslenmesini diğer canlılardan ayıran en temel özellik ise beslenme biçiminin değişerek evrilmesidir denilebilir. Ateşin keşfi ile birlikte insanın beslenme biçiminde bir devrim gerçekleşmiştir. Yemek yeme alışkanlıkları teknoloji, ulaşım ve yiyecek içecek endüstrisi gibi birçok etkenin gelişimi ile sürekli kendini yenilemektedir. İnsanların önceleri salt karın doyurma aktivitesi olan yemek yeme olayının günümüzde farklı anlamlar kazanması ile yenilen yemeğin sunumu da gittikçe önem kazanmaktadır. Yemeğin ilk önce gözle yenilmesi, yemeğin estetik kaygı güdülerek hazırlanması gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, hazırlanan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yiyeceğin tarihsel süreci, gastronomi kavramı ve gastronominin diğer disiplinler ile olan ilişkisi irdelenmiştir. İkinci bölümde sanat kavramı, gastronomi-sanat ilişkisi ve yiyecek sunumunun önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise tabak tasarım ilkeleri ve uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is a biological necessity for all living things. The most basic feature that distinguishes human nutrition from other living things is that it changes the way of nutrition. With the discovery of fire, a revolution in human nutrition has occurred. Eating habits are constantly renewing with the development of many factors such as technology, transportation and the food and beverage industry. It is becoming more and more important for people to eat their meal, which different meanings today and to have a meal eaten. The first obsession with your meal also necessitated the preparation of your aesthetic concern. In this context, the study consists of three parts. In the first part, historical process of food, concept of gastronomy and relation of gastronomic With other disciplines are examined. In the second part, the concept of art, relationship between gastronomy and art and the importance of food presentation are mentioned. In the third chapter, plate design principles and applicability to discussed.