Et-Tefsîru'l-Munîr tefsirinde belagat konuları- Fâtiha, Bakara ve Ali İmrân sûreleri -
Topics of rhetoric in interpretation of Et-Tefsîru'l-Munîr
  1. Tez No: 469175
  2. Yazar: FATİH ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Vehbe ez-Zuhaylî'nin et-Tefsîru'l-Munîr fi'l-`Akîde ve'ş-Şerîa` ve'l-Menhec isimli tefsirinin Fâtiha, Bakara, Âli İmrân Surelerinde yer alan belagat konuları ele alınmıştır. Vehbe ez-Zuhaylî, son asırda yaşamış Suriyeli İslam âlimlerinden biridir. Hayatını ilme adayan bu güzide insan, bilhassa İslam hukuku alanında yaptığı çalışmalar neticesinde tüm İslam âleminde muteber bir yer edinmiştir. Vehbe ez-Zuhaylî, İslam hukukunda temayüz etmiş bir âlim olsa da onun ilmi ve âlimliği sadece fıkıhçılığı ile sınırlı değildir. Özellikle tefsir alanında ciddi çalışmalar ve faaliyetlerde bulunmuş geriye sayısını bilemediğimiz dersler, faaliyetler ve nihayetinde üç önemli tefsir bırakmıştır. Bu üç tefsirden en önemli ve en kapsamlı olanı ise şüphesiz et-Tefsîru'l-Munîr'dir. Çalışmamızın konusunu da et-Tefsîru'l-Munîr'de yer alan belagat konuları teşkil etmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Vehbe ez-Zuhaylî'nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümde belagat ilmi, alt disiplinleri ve bu disiplinlerin içerisinde yer alan edebi sanatlar, üçünçü bölümde ise et-Tefsiru'l-Munîr'de yer alan belagat konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes topics of rhetoric which exist in the interpretation of Vehbe Zuhayli named et-Tefsîru'l-Munîr fi'l-`Akîde and 'ş-Şerî`a ve'l-Menhec. Vehbe Zuhayli is one of Syrian Islamic scholar who lived in the last century. This distinguished figure,dedicated his life to science,has gained prestige and respectability in the world of Islam as a result of his studies especially in the area of Islamic law. Beside he is a scholar in Islamic law,Vehbe Zuhayli's science and scholarship is not limited to Islamic law. He has serious studies , activities especially in the area of interpretation.He left many lessons,activities that we dont know,and three important interpretations behind him. One of the most important and comprehensive interpretations is undaubtedly et-Tefsîru'l-Munîr. Our study consists of topics of rhetoric in et-Tefsîru'l-Munîr. This study has 3 sections. The first section of our study is about the life and masterpieces of Vehbe Zuhayli. The second section consists of rhetoric and its sub-fields and litarary arts related to these sub-fields.In the third section, Topics of rhetoric in et-Tefsîru'l-Munîr have been analyzed.