Türkiye'de mevduat bankalarının kredi verme davranışı ve analizi
Crediting behavior and analysis of deposit banks in Turkey
  1. Tez No: 469176
  2. Yazar: ABDULREZZAK İKVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşletmelerin küreselleşme olgusu içerisinde faaliyetlerini idame edebilmeleri ancak güçlü bir finansal yapıyla mümkündür. İşletmelerin finansal yapıları özkaynakların yanında yabancı kaynaklardan da meydana gelmektedir. Bu yabancı kaynaklar arasında banka kredilerin önemi büyüktür. Bu çalışmanın amacı, firmaların sermaye yapılarında etkili olan banka kredilerinin arzında bankaların önemsediği unsurları belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Adıyaman illerindeki mevduat bankalarında kredi tahsis birimlerindeki 514 çalışanla yüz yüze anket uygulaması kullanılarak çalışmayla ilgili veriler toplanmıştır. Ankette yer alan açıklayıcı sorular 5 temel faktör altında birleştirilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenlere ait Anova ve T testi analizi sonuçlarına göre araştırma kapsamında belirtilen kredi maliyet, riskleri, değerlendirilmesi ve taleplerinin önemli olduğu ve bankaların kredi davranışlarında bu kriterleri önemsediği görülmüştür. Bankaların faaliyet süreleri, sermaye yapısı ve aktif büyüklüğü kredi arzlarında farklı davranmalarında etkili olan unsurlardır. Çalışanların yaş, cinsiyet ve öğrenim durumları kredi onaylamalarında etksini hissettiren kriterler olarak görülmektedir. Bankaların ve firmaların, bu sonuçları nasıl yorumlanması gerektiği ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is only through a strong financial structure that businesses can handle their activities within the context of globalization. The financial structures of businesses are also affected by foreign sources as well as equity. Among these foreign resources is the great importance of bank loans. The purpose of this study is to specify the elements that banks consider important in the supply of bank loans that are effective in firms' capital structures. To this end, 514 employees in credit allocation units in deposit banks in Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır and Adıyaman provinces collected data on the study using face-to-face questionnaire. Explanatory questions in the questionnaire were combined under five main factors. According to the results of dependent and independent variables of Anova and T test analysis, it is seen that both costs, risks, evaluation of credits and credit's claims mentioned in the research are important also, banks attach importance to them during the process of credit criteria. Banks' operational periods, capital structure and asset size are factors that affect their behavior in credit supply differently. The age, gender, and learning status of employees are seen as the criteria that affects the credit approval process. Evaluations were made on how banks and firms should interpret these results.