Klasik balede Balanchine tekniği ile zıplama ve dönüş teknikleri
Balanchine classical technique with jumps and turns
- Tez No: 469221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÖLDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Ballet and Dance, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Bale Anasanat Dalı Yüksek Lisans araştırma tezi olarak hazırlanmıştır. Ülkemizde bale eğitimi verilen konservatuvarlarda klasik bale bölümleri“Vaganova”tekniği temelli çalışılmaktadırlar. Ancak birçok kaynağa göre Amerikan Balesinin kurucusu olarak kabul edilen George Balanchine'in yürütücüsü olduğu Balanchine tekniğinin, klasik bale dansçılarının eğitimi ve kariyerleri açısından önemi büyüktür. Bu tez çalışmasında;“Balanchine”Tekniğinin, dansçıların hafif ve seri dans etmeleri açısından önemi ile özel olarak yapılandırılmış zıplama ve dönüş teknikleri ayrıntılı bir biçimde incelenerek ve gözlemlenerek araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a dissertation of Master Degree for Hacettepe University Institution of Fine Arts State Conservatory Department of Performing Arts Ballet Branch As a classical ballet technique ''Vaganova'' is taught in conservatories of our country However though various resources it is indicated that the technique of George Balanchine who is known to be the founder of American Ballet has significant contribution to classical ballet dancers education and career. In this study Balanchine Technique's importance to equip dancers with light and fast movement as well as detailed analysis of jumping and turning techniques are researched by the methods of examinging and observing