Balanchine stilinde üst beden kullanım teknikleri ve ağırlık transferi yaklaşımı üzerine bir inceleme
An examination on upper body utilization techniques and weight transfer approach in balanchine style
- Tez No: 877950
- Danışmanlar: PROF. TUFAN KARABULUT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Balanchine tekniği, dansçı, koreograf ve öğretmen George Balanchine (1904-1983) tarafından geliştirilen bale performans stili ve George Balanchine Vakfı'nın ticari markasıdır. Bugün Balanchine'nin eserlerinin çoğunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bale toplulukları tarafından kullanılan ve ilk ortaya çıktığı New York City Ballet (NYCB-New York Şehir Balesi) ve School of American Ballet (SAB-Amerikan Bale Okulu) de dahil olmak üzere Kuzey Amerika'daki bütün okullarda öğretilir. Bale dünyasının önde gelen çağdaş koreografı, yeni izleyici kitleleri yaratan George Balanchine, saf klasikçi ve entelektüel modernist olarak kabul edilir. Balanchine'in tutkusu ve yaratıcılığı, zamansız klasik bale eserleriyle somut bir ifade bulur. Eserlerinin büyük bir kısmı çağdaş dans tarzını yansıtırken, koreografik desenler ve dans temalarından oluşan mimari kompozisyonları, hikayesiz baleleri ve müzikal ustalığı ile öne çıkar. Balanchine, çalışmalarının dans dünyasını etkileme biçimiyle ölümünden çok önce bir efsane haline gelmiştir. Sadece dünya çapında efsane olmakla kalmamış aynı zamanda Amerikan Balesi'ni de etkilemiştir. George Balanchine'in eşsiz dans stili, balenin“Amerikan stilini”yaratmıştır. Bu tez, neoklasik bale tarzının öncüsü olarak kabul edilen George Balanchine'in adını taşıyan performans stili içinde geliştirmiş olduğu ağırlık transferi yaklaşımı ve üst vücut kullanım tekniklerini incelemeyi amaçlar. Balanchine'in eğitimi, yetiştiği ekol, coğrafya ve politik dönem gibi konuları, beslendiği akımlar vb. araştırarak, onun dünyaca tanınan bir teknik yaratmasına ışık tutmayı hedefler. George Balanchine'in çalışmalarının bale sanatının evrimindeki rolünü ve bu tekniklerin bale dünyasındaki etkisini anlamak amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma, bale tarihine ve sanatının teknik yönlerine ilgi duyan herkes için bir kaynak sunar. Tez, Balanchine'in neoklasik bale tarzını temsil eden örneklerle desteklenmiştir ve bu tarzın bale sanatında nasıl bir dönüşüm yarattığını göstermektedir. Bu çalışma, bale sanatının geçmişine saygı gösterirken, aynı zamanda gelecekteki sanatçılara ilham kaynağı olmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The Balanchine technique or Balanchine method is a ballet performance style invented by dancer, choreographer and teacher George Balanchine (1904-1983) and is a trademark of the George Balanchine Foundation. Today it is widely used in most of Balanchine's works. It is used by ballet companies and taught in schools throughout North America, including the NYCB* and SAB* where it first emerged.“The ballet world's leading contemporary choreographer, creating new audiences, George Balanchine is considered a, pure classicist and intellectual modernist. Balanchine's passion and creativity find tangible expression in his timeless classical ballets. While the majority of his works reflect contemporary dance styles, they are characterized by choreographic patterns and architectural compositions of dance themes, storyless ballets and musical mastery. Balanchine became a legend long before his death due to the way his work influenced the world of dance.Not only was he a worldwide legend, but he also influenced the American Ballet. George Balanchine's unique dance style created the ”American style" of ballet. This dissertation aims to examine the weight transfer approach and upper body utilization techniques developed within the performance style bearing George Balanchine's name, who is considered a pioneer of neoclassical ballet. By exploring aspects such as Balanchine's education, the school he trained in, the geographical and political context of his upbringing, and the movements that influenced him, this research seeks to shed light on how he created a globally recognized technique. This research, which aims to understand the role of George Balanchine's work in the evolution of ballet and the impact of these techniques on the ballet world, offers a resource for anyone interested in the history of ballet and the technical aspects of the art. The thesis is supported by examples representing Balanchine's neoclassical ballet style and shows how this style transformed ballet. This study aims to pay homage to the past of ballet while at the same time inspiring future artists.