Temel bale hareketleri üzerinden bale öğretmeni ile bale eşlikçisinin işbirliğinin incelenmesi ve bu hareketlere uygun müzik parçalarının belirlenmesi
Examining the cooperation of ballet teacher and ballet pianist through basic ballet movements and determining music pieces suitable for these movements
- Tez No: 914773
- Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
“Temel Bale Hareketleri Üzerinden Bale Öğretmeni ile Bale Eşlikçisinin İşbirliğinin İncelenmesi ve Uygun Müzik Seçimlerinin Belirlenmesi”başlıklı Sanatta Yeterlik tezi, dans eğitmenleri ve eşlikçilerinin işbirliğini anlamlandırılmaya ve birbirleri arasındaki iletişim ile etkileşimin aslında ne denli önemli olduğunu vurgulanmaya çalışırken, aynı zamanda bale sanatı adına alan dışı gibi görünen müzik ve eşlik konusunun bu bağlamda konuya dâhil edilmesine ve disiplinlerarası bir araştırma yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla ortaya koyulan tez çalışmasının yöntemi, dans eğitmeni ve dans eşlikçisinin işbirliklerindeki boşluklarının belirlenmesi, bu ilişkinin örtük, bilinçsiz ve somutlaşmış bazı yönlerinin ortaya çıkarılması, doğru bir müzik seçimiyle ve bu müziğin doğru kullanılmasıyla, dersin başarısının ve veriminin nasıl arttırılabileceği yönünde araştırmalar ışığında incelenmesiyle oluşturulmuştur. Aynı zamanda disiplinlerarası bir araştırma olması sebebiyle, hareketlere ek olarak bazı müzik parçalarıyla hem b
Özet (Çeviri)
The artistic proficiency thesis titled“Examining the Collaboration of Ballet Teacher and Ballet Accompanist through Basic Ballet Movements and Determining Appropriate Music Choices”aims to make sense of the collaboration of dance instructors and members and to emphasize how important the communication and connections between the connections are. The subject of the visible music and pieces is included in this context and it has an interdisciplinary theoretical structure. The thesis study method put forward for this purpose is to determine the collaborations between the dance instructor and the dance class, to reveal some of the implicit, unconscious and embodied aspects of this relationship, with the right choice of music and this. At the same time, since it is an interdisciplinary research, specific musical examples are not given for certain movements, with some musical pieces in addition to the movements, which will be controlled according to the music choices of both the ballet teacher and the ballet acco