Huzurevinde kalan yaşlıların algılanan duygusal istismar ve algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesi: Çankırı örneği
Examination of perceived emotional abuse and perceived social support levels of the rest in nursing home: Çankırı sample
  1. Tez No: 469252
  2. Yazar: FERHAT TOPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çankırı İsmail Özdemir Huzurevi ile Ilgaz Hacı Mustafa Akbak Huzurevinde kalan 60 yaş üstü yaşlıların algıladıkları duygusal istismar düzeyi ile algıladıkları sosyal destek düzeyini ölçmektir. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan araştırmada betimsel analizler yapılmıştır. Araştırmaya olasılıksız örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 80 yaşlı katılım sağlamıştır. Ayrıca araştırmaya, yöneltilen soruları algılayabilecek ve cevaplayabilecek yaşlılar gönüllülük esası çerçevesinde katılım sağlamışlardır. Veriler Ocak 2017- Nisan 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyo-demografik Özellikler Formu”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ile“Yetişkinler İçin Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) paket programının 23. Versiyonu kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizi, t testi, ki kare ve korelasyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmaya katılan yaşlıların algıladıkları duygusal istismar düzeyi il e algıladıkları sosyal destek düzeyi incelenmiştir. Sosyo-demografik özellikler ile huzurevinde kalış süreleri, kronik rahatsızlığa sahip olma, günlük ihtiyaçları karşılayabilme gibi değişkenlere bağlı olarak yaşlıların algıladıkları duygusal istismar ile algıladıkları sosyal destek düzeyi arasında nasıl bir ilişki olduğu araştırılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlıların yoğunluklu olarak orta düzeyde duygusal istismara maruz kaldıkları görülmüştür. Özellikle gelir durumu iyi olan yaşlıların diğer yaşlılara oranla daha fazla duygusal istismara maruz kaldıkları saptanmıştır. Ayrıca yakınları tarafından ziyaret edilen yaşlıların algıladıkları sosyal destek düzeyinin yakınları tarafından ziyaret edilmeyen yaşlılara göre belirgin derecede yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure the perceiving level of emotional abuse and social support by the elderly over the age of 60 who are living in Çankırı İsmail Özdemir Nursing Home and Ilgaz Hacı Mustafa Akbak Nursing Home. Descriptive analysis was used in the research designed as a quantitative research. 80 elderly who were selected by appropriate sampling method, participate the study with probable sampling methods In addition, elderly who are able to perceive and respond to inquiries, have participated in the framework of volunteerism. The data were collected between January 2017 and April 2017. The data of the study were obtained by using the“Socio-demographic Characteristics Form”developed by the researcher and the“Multidimensional Perceived Social Support Scale”developed in the United States and the“Perceived Emotional Abuse Scale for Adults”developed by Ersanlı and his friends. The data were evaluated by using the 23rd version of the SPSS (Statistical Package for Social Science) package program. The obtained data were tested by one-way analysis of variance, t test, chi-square and correlation analysis. The levels of emotional abuse and perceived social support level of the elderly participating in the research were examined. Depending on variables such as socio-demographic characteristics, length of stay in the nursing home, having chronic illnesses and meeting daily needs, the relationship between the level of social support and the level of emotional abuse that the elderly perceive have been researched. It was understood that the majority of the elderly participating in the survey were exposed to a moderate level of emotional abuse. It was found that elderly people with a good income situation were more exposed to emotional abuse than other elderly people. It was also found that the level of social support perceived by the elderly visited by relatives was significantly higher than the elderly who were not visited by relatives.