II. Dünya Savaşı'nda Alman tankları
German tanks in the World War II
- Tez No: 469278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya adına üretilen tanklarla alakalı teknik bilgiler ortaya koymaktadır. Teknik bilgilerin yanı sıra tankların cephelerdeki performanslarıyla alakalı detaylar da anlatılacaktır. Tezin ana eksenlerinden biri de Alman tank programının zaman içerisinde nasıl değiştiğini anlatarak bu değişimlerin yarattığı sonuçları incelemektir. Konu ile alakalı örnek savaşlardan bahsedilerek tankların mekanize harekatlardaki rolü, başarılarının ve başarısızlıklarının nedenleri hakkında bilgi verilecektir. Muharebe taktiklerinden de bahsedilerek, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanların kullandığı tanklar ve taktiklerin günümüze olan yansımaları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis takes up the technical properties of German tanks during World War Two. Besides technical properties, thesis also gives information about the performances of the tanks for each front. One of the main scopes of this thesis is development and the outcomes of the changes of German tank program. To explain the role of the tanks in mechanised warfare, some example battles and tactics will be discussed. Also the reasons of success and failure will be an another main axis of this section. Finally, how did the German tank program and tactics have influenced modern mechanised warfare will be explained.