Türkiye bağlamında göçün işsizlik üzerine etkisi: Suriye göç örneği
The impact of migration on unemployment in the context of Türkiye: Syrian migration example
  1. Tez No: 937353
  2. Yazar: OZAN BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Göç, bireylerin veya toplulukların çeşitli sosyal, siyasal ve ekonomik sebeplerle bir yerleşim yerinden başka birine geçiş yapma sürecini ifade etmektedir ve insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Bunun yanında göç olgusu hem göç veren hem de göç alan ülkeler için önemli ekonomik, kültürel ve sosyal değişikliklere sebep olmakta, işsizlik gibi ek sorunları da beraberinde getirmektedir. İşsizlikse çalışmaya hazır ve istekli bireylerin uygun iş fırsatları bulamaması olarak tanımlanırken bu durum çeşitli teorilerle açıklanmaktadır. İşsizlik sorununa çözüm bulma çabalarıysa hem ulusal hem de uluslararası düzeyde, iş gücü göçü, yasal düzenlemeler ve çeşitli istihdam politikaları ile ele alınmaktadır. Türkiye'de özellikle genç nüfus arasında yüksek olan işsizlik oranları, Suriyeli göçmenlerin iş piyasasına entegrasyonu ile daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Suriyeli işçiler, genellikle düşük ücretlerle, kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalışmayı kabul ettikleri için işverenler yerel işgücü yerine daha ucuz olan bu işgücünü tercih etmektedir. Bu durum da yerel işgücü piyasasında rekabeti artırarak yerel işsizlik oranlarını yükseltmiş ve ekonomik eşitsizlikleri derinleştirmiştir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'deki göç hareketlerinin işsizlik üzerindeki etkileri, Suriye göç örneği üzerinden ele alınmaktadır. Bununla birlikte Suriye örneğine yoğunlaşan tez çalışması, göçün işsizlik üzerine etkilerini detaylı bir şekilde incelerken, bu dinamiklerin sosyal entegrasyon ve ekonomik adalet açısından sonuçlarını değerlendirerek, etkili politika önerileri geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda göç teorileri ve işsizlikle ilgili çeşitli ekonomik teoriler çerçevesinde, uluslararası ilişkiler, politik yapılar ve küreselleşmenin etkilerine de vurgu yapılmaktadır. İşsizlik konusundaki mevcut eksikliklerin tespit edilmesine yardımcı olacağı düşünülen bu çalışmanın sonraki çalışmalara da kılavuzluk edecek önemli bir kaynak olması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration refers to the process of individuals or communities moving from one settlement to another for various social, political and economic reasons and is a phenomenon as old as human history. In addition, the phenomenon of migration causes important economic, cultural and social changes for both the sending and receiving countries and brings with it additional problems such as unemployment. Unemployment is defined as the inability of individuals who are ready and willing to work to find suitable job opportunities, and this situation is explained by various theories. Efforts to find a solution to the unemployment problem are addressed at both national and international levels through labor migration, legal regulations and various employment policies. Unemployment rates, which are especially high among the young population in Turkey, have become even more complicated with the integration of Syrian immigrants into the labor market. Since Syrian workers generally accept to work for low wages, unregistered and insecure conditions, employers prefer this cheaper workforce instead of local labor. This situation has increased competition in the local labor market, increased local unemployment rates and deepened economic inequalities. Within the scope of this study, the effects of migration movements in Turkey on unemployment are discussed through the example of Syrian migration. In addition, the thesis, which focuses on the Syrian example, aims to contribute to the development of effective policy recommendations by examining the effects of migration on unemployment in detail and by evaluating the consequences of these dynamics in terms of social integration and economic justice. It also emphasizes the effects of international relations, political structures and globalization within the framework of migration theories and various economic theories regarding unemployment. This study, which is thought to help identify current deficiencies in unemployment, is expected to be an important resource that will guide future studies.