Irak'ta kendilerini yakarak intihar girişiminde bulunan kadınlar: Süleymaniye örneği
The women that suicide by burning in iraq Kurdistan; 'Sulaimani' case
- Tez No: 469287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İntihar insanlık tarihinin eski bir olgusudur. Ancak bu olgu toplumdan topluma hem oran olarak hem de intihar yöntemleri bakımından değişmektedir. Ortadoğu da dünyanın diğer bölgeleri gibi intihar görülen bir olgudur. Kuzey Irak Bölgesin'de de intihar eylemi görülmektedir. Ancak buradaki kadınlar intihar girişiminde bulunurken ya da intihar ederken farklı ve çok duyulmayan bir yöntem kullanmaktadır. Bu yöntem ise kendini yakarak intihar etmektir. Bu yöntem en çok kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Erkekler bu yolu nadir bir şekilde kullanmaktadır. Bu yol acı verici ve çok zor olmasına rağmen kadınlar tarafından birincil bir yöntem olarak intihar etmek için kullanılmaktadır. Bu yöntem büyük bir oranda 1991'den, yani Körfez Savaşından sonra ve Kuzey Irak Bölgesi Hükümeti kurulduktan sonra yayılmaya başladı. Kadınlar baba, erkek kardeş ve kocalar tarafından şiddete maruz kalınmaktadırlar. Erkeler gibi özgür bir şekilde yaşayamıyor, istedikleri erkekle evlenemiyorlar. Halen kadınlar çeşitli yollardan şiddete maruz kalıyorlar. Şiddete maruz kaldıkları zaman onlara yardım eden pek fazla kimse bulamazlar. Bazen şiddete maruz kalan kadınlar namus meselesi adı altında şiddete maruz kalırlar. Böyle durumlarda bazen kadınlar öldürülmektedir. bundan dolayı kadınlar sıkıntılara düştükları zaman çaresiz kaldıkları, ona yardım eden birisi olmadığı ve kendini korumak için kendini yakarak intihar etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu araştırmada Kuzey Irak Bölgesi'ndeki kadınların bu yolu kullanma nedenleri ve deneyimleri incelenmektedir. Calismada kadınların hangi sebeplerden dolayı intihar ettikleri, diğer yolar arasında niçin en çok bu yolu kullandıkları, televizyonlarda kendini yakarak kadınlar hakkında haberler ve genel olarak medya ne kadar etkliediğini ele alınmistir. Bu bölgede; ısınmak, aydınlatmak ve yemek pişirmek için gazyağı kullanılmaktadır. Kadınlar intihar ederken de üzerlerine bir miktar gazyağı döküp kendini ateşe vermektedirler. Çalsıma sonucunda bu eylemin bir gorenek haline geldigi ve kadınların eylemlerinden dolayı pismanlık duydukları gorulmustur. Anahtar kelimeler İntihar, Ortadoğu, Kuzey Irak Bölgesi, kendini yakmak, şiddet.
Özet (Çeviri)
Suicide is an old phenomenon of human history. However, this phenomenon varies from one society to another in terms of both frequency and suicide methods. Suicide is a common phenomenon in Middle East like the rest of the world. Suicide action is also seen in North Iraq Region. However, Kurdish women use a different and less frequently heard method when attempting suicide or suicide. This method is to commit suicide by burning themselves. Men rarely follow this way. Although this path is painful and very difficult, it is used by women as a primary method to commit suicide. This method began to spread after 1991 when the Gulf War ended and North Iraq Region Government was established. Women are exposed to violence by fathers, brothers and husbands. They cannot live as free as men. They cannot marry men that they want. Moreover, women are exposed to violence in various ways these days and they are left helpless most of the time. Violence against women is committed in certain communities so as to protect their honor and as a result women are likely to get killed. Furthermore, women are tended to commit suicide by burning themselves to protect themselves when they are in trouble or helpless. This research examines why women in North Iraq use this method. It also studies how much media felt the news of women who burn themselves. In this region; Kerosene is used to warm up, illuminate and cook. As a result of the study showed that suicide by burning themselves is a kind of tradition and women lived to rued it. Keywords Suicide, Middle East, North Iraq Region, suicide by burning themselves, violence.