The phenomenology of the self and others in Virginia Woolf's The Waves, Joseph Conrad's Lord Jim, and Ford Madox Ford's The Good Soldier
Virginia Woolf'un Dalgalar, Joseph Conrad'ın Lord Jim ve Ford Madox Ford'un İyi Asker adlı romanlarında özne ve başkalarının görüngübilimi (Fenomenolojisi)
  1. Tez No: 469288
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tezin amacı, özneyi başkaları arasında dünyada konumlandıran görüngübilimin (fenomenoloji) İngiliz modernist romanı ile doğrudan örtüşen özne yaklaşımlarından faydalanarak, Virginia Woolf'un Dalgalar (1931), Joseph Conrad'ın Lord Jim (1900) ve Ford Madox Ford'un İyi Asker (1915) adlı romanlarında, özne kavramını ve anlayışını, öznenin öznelerarası ilişkilerinde ve bu ilişkiler doğrultusunda incelemektir. Görüngübilimin özneyle ilgili önerdiği çeşitli kavramsallaştırmaları temel alan bu tez, öznenin imgeleminde başkalarının inkâr edilemez etkisi ve önemi olduğunu göz önünde bulundurarak özne ile başkaları arasındaki ilişkiler üzerinde durmaktadır. Öznenin dünyaya fırlatılmış olmasını vurgulamasıyla, seçilen romanların her biri, bu ilişkilerin özne üzerindeki doğrudan etkilerinin farklı bir yönünü öncelemekte ve araştırmaktadır. Bu bağlamda, Woolf'un Dalgalar adlı romanında hergünkü kendi-olma (herkes-benliği) ve başkaları aracılığıyla artan öz farkındalık, Conrad'ın Lord Jim adlı romanında başkaları için sorumlu etik benlik ve Ford Madox Ford'un İyi Asker adlı romanında başkaları vasıtasıyla kimlik oluşumu ve öznenin varlığının gerekçelendirilmesi incelenmektedir. Sonuç olarak, modernist romandaki özneyi ayrık ve kendi başına gören geleneksel yaklaşımlar karşısında, bu tezde incelenen her bir romanın, bütünüyle dünyada olan ve ayrılmaz bir şekilde başkalarıyla iç içe olan bir özne tanımı sunduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to inquire into the conception and understanding of the self as explored in and through its intersubjective relations in the works of three canonical modernist novelists, namely, Virginia Woolf's The Waves (1931), Joseph Conrad's Lord Jim (1900), and Ford Madox Ford's The Good Soldier (1915). It draws upon the insights provided by phenomenology whose main concern for the subject as situated in the world among others squarely overlaps with that of modernist fiction. Building upon the various conceptualizations of the self offered by phenomenology, it further focuses on the self-other relations with a keen eye for the undeniable impact and significance of others in the way the self is conceived. With their emphasis on the subject as thrown into the world, each of the selected novels foregrounds and explores a different aspect or dimension of the self which directly bears on its relations with others. In this respect, the selected novels are respectively examined with regard to average everyday self (they-self) and heightened self-consciousness through others (The Waves), ethical self as response-able for others (Lord Jim), and identity formation and self-justification through others (The Good Soldier). Therefore, against the traditional approaches to the self which is regarded as isolated and unhitched in modernist fiction, it is argued that each novel studied in this dissertation presents an account of the self as bodily situated in the world and as inextricably entangled with others who are revealed to be an integral constituent of the self.