Destinasyon imajının tüketici deneyimi üzerindeki ilişkisinde destinasyon rekabetinin aracılık rolü: Ordu ili örneği
The mediating role of destination competition in its relationship on consumer experience of destination image: The case of Ordu city
- Tez No: 763260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DAYANÇ KIYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşme sonucu coğrafi, ekonomik ve kültürel sınırlarının ortadan kalkması ile artan rekabet koşullarında, turizmden elde ettikleri pazar payını arttırmak ve uzun vadede sürdürülebilirliği sağlamak isteyen turizm işletmeleri ve destinasyon merkezi yöneticileri için var olan destinasyon imajı, tüketici deneyimi ve destinasyon rekabeti unsurları önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı Ordu ilinin turizm sektör bağlamında destinasyon imajının tüketici deneyimi üzerindeki ilişkisinde destinasyon rekabetinin aracılık rolüne sahip olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma Ordu ilinde faaliyet gösteren tüm turizm işletme belgeli otellerde konaklayan yerli turistler ile otellerin dışardan kullanıma açık bölümlerini ziyaret eden yerli turistlerin katılımı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplama yöntemi olarak geçerlik ve güvenilirliği birçok kez ispatlanmış olan; destinasyon imajı (Byon and Zhang, 2010), tüketici deneyimi (Kim et al., 2012), destinasyon rekabeti (Meng, 2006) ölçeği kullanılmıştır. Araştırma örneklemi, pandemi dönemine denk gelmesi ve uygulanan seyahat kısıtlamaları sebebiyle büyük bir kısmı önceki yıllarda Ordu'yu ziyaret eden 387 yerli turist üzerinden internet ve telefon aracılı ile yürütülmüş olup, elde edilen verilerin analizinde geçerlilik ve güvenilirlik testleri sonrası korelasyon, basit ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada, destinasyon imajı ile tüketici deneyimi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu, destinasyon imajının tüketici deneyimini pozitif yönde etkilediği ve destinasyon imajı ile tüketici deneyimi arasındaki ilişkide des tinasyon rekabetinin kısmi aracılık rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The existing destination image, consumer experience and destination competition elements play an important role for tourism businesses and destination center managers who want to increase their market share from tourism and ensure sustainability in the long term, in the conditions of increasing competition with the dissappearance of geographical, economic and cultural borders as a result of globalization.The aim of this research is to reveal whether destination competition has a mediating role in the relationship between destination image and consumer experience in the tourism sector context of Ordu province.This study was conducted with the participation of domestic tourists staying or visiting the hotel areas that are open for external use in all hotels with tourism operation certificate operating in Ordu province. As a data collection method within the scope of the research, destination image (Byon and Zhang, 2010) , consumer experience (Kim et al., 2012) and destination competition (Meng, 2006) scale was used whose validity and reliability has been proven many times. Due to the coinciding period of the pandemic and travel restrictions applied,the research sample was carried out via the internet and telephone, over 387 domestic tourists, most of whom visited Ordu in the previous years.In the analysis of the obtained data, correlation, simple and mutiple regression analysis were used after validity and reliability tests. In the study, it has been determined that there is a positive relationship between destination image and consumer experience, destination image affects consumer experience positively, and destination competition has a partial mediation role in the relationship between destination image and consumer experience.