Çalışanların katılımcı liderlik uygulamalarına ilişkin algılarının belirlenmesi: Kardemir A.Ş. örneği
Determining the employees' perception related to participative leadership practices: A study in Kardemir A.Ş
- Tez No: 469320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın hedefi; bütün kademelerinde karar mekanizmaları bulunan, hızlı ve güvenilir iletişimin kurulduğu, çalışanların yeterince nitelik ve bilgi ile donatılmasının yanı sıra; iş yapma hevesini de taşıdıkları bir organizasyonel yapının tesis edilmesi ihtiyacını incelemektir. Ayrıca, idari katılımın gerekliliği, üst kıdemlerden başlamak üzere her kıdemde bulunan astlara yürütme, karar verme ve plan yapma gibi yetkilerin devredilmesiyle firmanın verimliliğinde ve etkin çalışmasında çalışanların pay sahibi olmalarının sağlanması irdelenmektedir. Çalışma, sadece yetki devrinin yeterli gelmemesi ve bu nedenle çalışanın güçlendirilmesinin de sağlanması gerekliliğini ve çalışanların geleneksel idari becerilerinin takım çalışmasına yatkınlık gibi yeteneklerle yenilenmesi gerekliliğini de ele almaktadır. Katılıma etki eden ya da dezavantaj yaratan durumların tespiti ve düzeltilmesi, problemlere çözüm önerilerinin getirilmesi de çalışmanın hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the necessity to establish an organizational structure of which decision-making mechanisms are present in all the stages, in which the fast and reliable communication is present, and the employees are equipped with knowledge and skills as well as enthusiastic about doing their jobs. Additionally, the necessity of administrative participation is also examined in the study that the employees are allowed to take part in the performance and active work of the company by transferring the authority of execution, decision making, and planning to the each and every person in the hierarchical system, beginning from the superiors to the subordinates. The study also discusses the necessity to empower the employee as the transfer of authority may not be sufficient as well as the necessity to renew the traditional administrative skills of the employees with skills such as the affinity to team work. Among the aims of the study are the detection and reorganization of the situations affecting participation or causing disadvantages, and to provide recommendations to solve the problems.