Gürültü kirliliğinin incelenmesi ve öneri getirilmesi
  1. Tez No: 46933
  2. Yazar: AHMET SİNAN ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gürültü kirliliği, çağxmızda günden güne büyüyen ve önlenme si gereken bir problem haline gelmiştir. Bu bakımdan ilerle yen kısımlarda ilk olarak temel ses bilgisi, ses yüksekliği ve ses yüksekliği düzeyi, gürültü ölçütü incelenmiş, endüst riyel gürültü kaynaklarının (Pompalar, Elektrik Motorları, Fonlar, Dişliler) ses gücü düzeylerinden bahsedilmiştir. Ay rıca araştırmanın temelini oluşturan, gürültünün insanlar üzerindeki psikolojik ve duyma sistemi üzerindeki etkileri incelenmiş, TSE'ye göre gürültü sınırları ve ölçümleri belir tilmiş; trafik, işyeri ve konutlarda gürültüyü önleyici ted birler ve yasaklardan bahsedilmiştir. Son iki bölümde gürültü kontrolü üzerine çeşitli yöntemler ve öneriler örneklerle sunulmuştur. Bunlardan biri olan tit reşimle gürültü kontrolünde, titreşim izolasyonu, izolatör çeşitleri ve titreşim sönümleyicileri incelenmiştir. Genel olarak gürültü kontrolünde ise, duvarların gürültüyü azalt ması, gürültü kaynağının örtülmesiyle gürültü kontrolü, ba- riyerlerle ve ses yutucu malzemelerle, susturucu ve kulak tı- kaçlarıyla gürültü kontrolü üzerinde durulmuş, gürültü kont rolündeki esas olayın, ilk müdahalenin gürültünün kaynaklan dığı noktala yapılması gerektiği, ancak bunun çok zor ya da maddi açıdan olanaksız olduğu durumlarda kulak tıkaçları kul lanmak gibi gürültü kaynağından uzakta bir önlem alınması ge rektiği konusu vurgulanmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
In our century, noise pollution has become a problem that is getting larger day by day and that must be prevented. So in following sections, fundamentels and basic terminology about the sound, sound power and sound power level, noise criteria have been described and the sound power level of some of the industrial noise sources (Pumps, electrical motors, fans, cogwheels) have been explained. In addition the psychological and hearing damages effects on the humanbeing that build the base of the investigation up, have been examined, the noise limits and the noise measuring according to TSE have been pointed out; taking the precautions and the forbiddens about the noise pollution have been explained in offices, in buildings and generally at environs. On the last two sections some methods and suggestions have been given by examples to prevent the noise pollution. One of them is the vibration control. In this section, vibration isolation, types of isolators and vibration absorbers have been examined. In the last section, noise pollution control with enclosures, barriers, wrapping, muffling dev ices, damping, sound absorption materials have been explained. The most important thing in noise pollution control is to prevent the noise at the noise source. If it's impossible technically and financially then ear plugs or earmuffs must be used, as a prevention the noise far away from the source. xv