Kondenstoplar, kondenstopların sanayide uygulama örnekleri
- Tez No: 46934
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde buhar Üreten tüm tesisler, Ürettikleri buharı en ekonomik ve etkili bir biçimde kullanmak isterler. Enerji taşıyıcı buharın bir kısmı kullanıldığı prosese göre veya tesisat içinde yoğuşarak kondes haline geçer. Buharın içinde bulunan kondes, ayrıştırılarak dışarı alınmalıdır. Kondestoplar buhar tesisatlarında buhar tutan buna mlttekaip proses için zararlı konumdaki kondensin sistemden uzaklaştıran ekipmanlardır. Buhar kullanan tüm birimlerde kondestopların ne derecede Önemli bir ekipman olduğu aşikardır. Üretim merkezlerinde yaygın olarak Üç tip kondenstop kullanılmaktadır. Bunlar: l- Mekanik Tipler : Samandıralı ve ters kovalı kondenstop (Buharla su arasındaki yoğunluk farkı prensibine göre çalısır.) 2-Termodinamik Tipler: (Kondesin cıkısdaki basınç düşümünden dolayı buharlaşmasından oluşan flaş buharın özelliklerine göre çalışma eğilimi gösterir.) 3- Termostatik Tipler : Bi-metalik, körüklü, kapsülü kondenstoplar (Buharın sıcaklığına bağlı olarak çalışırlar.) Bu tezde Uç tip kondenstop Üzerinde durulmuştur. Genellikle inceleme yaptığım tesislerde mekanik tip ve termodinamik tip kondenstoplara sıkça rastlanmıştır, özellikle ters kovalı kondenstop sağladığı Üstünlükler ve çalışma sekli acısından diğerlerine göre üstün görülmüş ve daha ayrıntılı olarak incelenmiştir.TUm kondestop tiplerinin özellikleri, bağlantı şekilleri, uygulama alanları ve tesisatta bulunan kondenstopları negatif veya pozitif yönde etkileyen olaylardan bahsedilmiştir. Bu doğrultuda kondenstop secim yöntemlerine değinilmiş ve tezi hazırladığım Üretici konumundaki firmada Üretilen kondenstoplardan doğabilecek buhar kayıpları ve enerji tasarrufu belirlenmiş.kapasite grafikleri yeniden oluşturulmuştur. Buhar Üreten tesislerdeki enerji birimleri yeterli şekilde incelenmiş, kondenstopların özelliklerini karşılaştırma yoluna gidilmiştir. Pratik uygulama ile teorik uygulama farklı olacağından ideal cözlimlere ancak belirli test ve deneylerle ulaşılmıştır. Kısa ve uzun sliren testlerle denetimden gecen kondenstoplarda çalışma esnasında doğabilecek aksaklıklar bulunmuştur. Birimlerde kondens tahliyesini etki liyebilecek karsı basınç ve flaş buhar olayı incelenmiş, flaş buhardan yararlanma durumunda Üretim artısına sağlayacağı pozitif etkiler araştırılmıştır. Kondenstopların çalışma periyodları sırasında en fazla arızalanan ve aşınan kısımların testler sonunda saplanmış ve bunlar her kondenstop tipine göre ayrı ayrı belirtilmiştir. Hat Üzerinde buluna arızalı kondenstopun tespitinde ne tür yöntemlere başvurulduğu araştırılmış, Üretim merkezlerinde hatalı çalışan kondestoplar test cihazı ile tesbit edilip çalışma verimi acısından karsılastırılmıstir. Kondestop Üreten tesislerde incelemeler yapılmış ve savundukları prensipleri acısından, kullanıcı ile direkt irtibat kurularak doğruluğu araştırılmıştır.Amaç, Kondenstopların Üretime sağlıyacagı pozitif etkiler düşünülerek kullanıcıyı bilinçlendirmek, üretim artısının yanı sıra buhar kayıplarını minimuma indirgiyerek.yakıt ve enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır. Kaybolan enerji, üreticiyi etkiliyebildigi gibi enerji krizlerinin sıkça yaşandığı dönemlerde ülke ekonomisine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of steam-producing facilities is to utilize the steam in the most economic and efficient way. Part of the energy-transmitting steam is condensed within the equipment depending on the process concerned. The condensed substance should then be separated and removed from the steam. Steamtraps are fittings which trap the steam in the equipment and remove the condensate f rom the system which is actually harmful f ör the following process. Especially nowadays, steamtraps are very important for facilities which use steam in the manufacturing process. There are 3 types of steamtraps used in manufacturing.These are: 1-Mechanical steamtraps : Buoy type and inverted bucket type (operate according to the difference in the density of steam and water ) 2-Thermodynamic steamtraps : These operate according to the characteristics of flash steam formed as a result of evaporation of the condensate due to decrease in pressure. 3-Thermostatic steamtraps : Bi-metallic, hooded and capsule types ( operate according to the temperature of the steam.) These three types of steamtraps are analyzed in this study. Mostly mechanical and thermodynamic types of steamtraps are used in the facilities I studied. Especially the inverted bucket type of steamtrap is considered to be more advantageous and thus analyzed in detail. Characteristic of ali types of steamtraps, connections, usage and various negative and positive impacts on steamtraps are tackled in thisstudy. in this respect, different methods pertalning to the choice of steamtraps are montioned. in addition, steam loss and energy saving were measured in the facility I studied and thus capacity graphs were revised. Energy units in steam - producing facilities were a nalyzed properly and characteristics of different steamtraps were compared. Since theory and practice are different from each other, ideal solutions could only be found throughout various tests and experiments. Hence some potential problems were detected on the steamtraps during short and long tests. Factors which might affect condensate discharge, such as counter-pressure and flash steam were examined and impacts of flash steam on production increase were analyzed. Broken and worn out parts in the steamtraps during operation were identified through tests and thus each part is montioned according to different types of steamtraps. Detection methods för broken steamtraps on the line were examined. Defective steamtraps in production facilities were identified with testing equipment and compared in terms of efficiency. Steamtrap manufacturing facilities were examined. Information received from these facilities was then verified through direct contacts with the user. The objektives are to inform the user by considering the impacts of steamtraps on production; to minimize steam loss and ensure production increase, and thus to contribute to fuel and energy saving. Energy loss affects the producer negatively as well as the national economy especially in times of energy erises.