İş güvenliği uzmanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki algıları ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the job satisfaction and organizational commitment relations with the perceptions of occupational safety experts'in occupational health and safety
- Tez No: 469330
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
İş kazası ve meslek hastalıklarının giderek arttığı günümüzde, örgütlerin yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri ve sahip oldukları kaynakları verimli bir biçimde kullanmaları büyük zorluklar taşımaktadır. Böyle bir ortamda örgütlerin en önemli kaynağı olan iş güvenliği uzmanlarının performansı ve verimi örgütlerin başarısını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. İş güveliği uzmanlarının yüksek performans gösterebilmeleri ise, çalışma esnasında yaşadıkları sorunların minimize edilmesini, iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının yeterince sağlanmasını zorunlu hale getirmektedir. Dolayısıyla bu zorunluluk, iş güvenliği uzmanlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarına ilişkin algılarının, iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede Türkiye'de faaliyette bulunan iş güvenliği uzmanları üzerine bir çalışma yapılmıştır. Elde edilen veriler üzerinden yapılan analizler sonucunda, iş güvenliği uzmanlarının İSG uygulamalarına ilişkin algıları ile iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasında çeşitli düzeylerde ilişki ve etkilerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is so difficult for organizations to survive in an intense competitive environment and to efficiently use the resources they have due to increasing work accidents and occupational diseases, nowadays. In such an environment, the most important source of organizations; the performance and efficiency of the occupational security experts are the factors affect success of organizations. High-level performing ability of the occupational security experts makes minimize problems experienced during work, job satisfaction and compulsory to ensure adequate organizational commitment. Therefore this obligation, determining the perceptions of occupational security experts on Occupational Health and Safety (OHS) practices is crucial for their impact on job satisfaction and organizational commitment. A study has been carried out on occupational safety experts operating in Turkey in this framework. As a result of the analysis performed on the obtained data, it was determined that occupational security experts have various levels of relationship and influence between OHS application perceptions, job satisfaction and organizational commitment.