Buhar tesisatlarındaki enerji tasarrufu çalışmalarında kondenstopların rolü
The Effect of steam traps in the energy saving applications about the steam systems
- Tez No: 79255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KINCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Daha az tüketilen enerji, daha az israf, daha az kirlilik ve daha sağlıklı çevre anlamına gelir. Sanayide yüzyıllardır yoğun bir şekilde kullanılan buharı da tabii ki gereğinden fazla kullanmamak hem enerji hem de çevre korunması açsısından çok önemlidir. Kondenstoplar, buhar sistemlerindeki enerji tasarrufu çalışmalarının basit ama temel elemanlarındandır. Sistem içindeki yoğuşan kondensi ve yoğuşmayan gazlan tahliye ederek sistemi bir çok zararlardan korur. Bir çok tipte ve çapta kondenstop dünya üzerindeki çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir. Sistemin her yerinde kullanılabilecek bir tek tip kondenstop bulunmamaktadır. Çalışma şartlarına göre en uygun kondenstopun seçilmesi gerekir. Bu çalışmada buhar sistemi, kondenstoplar tanıtılmış olup farklı endüstri alanları için kondens tahliye uygulamaları açıklanmış, gerek ampirik gerekse temel ısı transferi formülleri ile farklı alanlardaki oluşan kondens miktarları hesaplanma yollan gösterilmiş ve temel enerji geri kazanım sistemleri açıklanmıştır. Buhar tesisatlarındaki Enerji tasarrufu çalışmalarında kondenstopların rolü tezin her bölümünden de anlaşılacağı gibi çok büyük olup, işletmeler tarafından hassasiyetle üzerinde durulması gerekir. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Spending less energy means less pollution and a more healthy environment. Using steam not more than the amount needed is very important for both saving energy and environmental pollution. Steam Traps are simple but basic elements of energy saving applications in the condensate system. It protects the system from damages by discharging the condensate and uncondensable gases. Steam Traps with different sizes and types are being manufactured by many companies all around the world. There is not a Steam Trap which can be used at all places in the system, therefore, the most suitable Steam Trap must be chosen according to the working condition. In this thesis, Steam Systems and Steam Traps have been introduced for different industrial applications. Some condense discharging applications have been explained and calculation of the condense amount in different areas have been given by ampric and basic heat transfer formulae. Also, basic energy recovery systems have been explained. The role of a Steam Trap in energy saving applications is very important, as it can be understood from all parts of this thesis, the required interest must be given to the subject by the administration of the factory. XVI