Türk mitolojisinde hayat ağacının (Kayın ağacı) çağdaş seramik sanatında figüratif yorumu
Figurative interpretation of Turkish mithology's tree of life in contemporary ceramic art
  1. Tez No: 469358
  2. Yazar: FERDA MELTEM ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlar için değişmeyen en temel gerçeklik olan kutsal kavramı mitlerin temelini oluşturmuştur. İnsanoğlunun yaşamında çok önemli bir yere sahip olan ağaca tüm dinlerde işlevselliği ve sayısız faydalarından dolayı kutsallık atfedilmiş ve her dönemde saygı duyulmuştur. Hayat Ağacı (kayın ağacı) Türk Mitolojisinin en önemli sembollerindendir. Aynı zamanda köken mitimiz olan kayın ağacının şamanın yaşamında hayat ağacı olan rolünün, dinlerdeki inanış çerçevesinde yorumlanmasının başlıca nedeni, tüm inanışlarda kutsal olarak görülen hayat ağacı kavramının Türklerin kültürüne nasıl yansıdığını göstermektir. Seramik sanatının teknik ve malzemeleri kullanılarak yorumlamalar yapılan çalışmalarda Çağdaş Türk seramik sanatında figüratif çeşitlilik hedeflemiştir. Kişisel Yorum ve Uygulamalar adlı bölümündeyse araştırılan konudan elde edilen sonuç, seramik malzeme ve teknikleri ile üretilerek özgün eserler ortaya çıkarılmış, ilerde yapılması düşünülen araştırmalara altyapı oluşturularak bunların neler olabileceği belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk mitolojisi, hayat ağacı, sembolizm, seramik sanatı, dinler tarihi
Özet (Çeviri)
Sanctity phenomenon that can be considered as the root of cause of reality for many people has lead to the myths. Due to their paramount importance in people's life and to their many benefits, trees have been revered and considered as sacred in all religions. Tree of life (birch tree) is among the most important symbols of Turkish mythology. Here, my purpose for considering birch tree and shaman, which are our root myth, within religious beliefs framework, was to underline the connection between Turkish culture and tree of life being sacred in all beliefs. In this study techniques and materials of the ceramic art have been utilized to produce interpretations in order to contribute to the figurative diversity of contemporary Turkish ceramic art. In the Personal Comment and Applications part, ceramic sculptures that were made by using the conclusions drawn from the earlier parts, various ceramic materials and techniques are listed. Their artistic contribution was pronounced while trying to lay a foundation for future studies and possibilities. Key Words : Turkish mythology, tree of life, symbolism, ceramic art, history of religions