Video kliplerde kullanılan subliminal mesajlar ve renk etkisi
Subliminal (Subconscious) messages in video clips and color effect
- Tez No: 469359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 770
Özet
Video müzik klipler, toplumun her kesimine ve her yaşa hitap etmektedir. Günümüzde etkisi tam olarak ölçülemese de bilinçaltı (subliminal) mesajlar ve teknikleri her geçen gün gelişmektedir. Bu mesajları üretenler, subliminal mesajlar vasıtasıyla, insanları istedikleri hedeflere uygun şekilde etkilemeyi ve yönlendirmeyi amaçlamaktadırlar. Renkler, insan yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Dış dünyada çevremizde gördüğümüz her şeyin bir rengi vardır. Renklerin insanlar üzerinde etkisi olduğu bilinmekle beraber renklere çeşitli anlamlar yüklenmiş, bu anlamlar da nesilden nesile bilinçaltımızda yer edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Music video clips,caters to all ages and all sections of society to nowadays as the full effect of gravity by a subconscious (subliminal) messages and techniques are evolving with each passing day. The producers of these messages, subliminal messages through, people seek to influence and manipulate appropriately the goals they want. Colors, occupies an important place in human life. Everything we see around us in the outer world has a colour. Colors are known to have that effect on people. Colours is loaded with various meanings. Our subconscious also has established the position of these meanings from generation to generation.