Çalışanların denetim odağı ile iş doyumları ve iş motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between locus of control, job satisfaction and work motivation in among employees
  1. Tez No: 469379
  2. Yazar: ÜLFET UZUNKOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı“çalışanların denetim odağıyla iş doyumları ve iş motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir”. Araştırmada katılımcıların denetim odağı, iş doyumu ve iş motivasyonlarının yaş, eğitim, medeni durum ve cinsiyet değişkenleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul'da ücretli bir işte değişik kademelerde beyaz yakalı yönetici olarak çalışmakta olan 217 çalışan, örneklem olarak alınmıştır. Araştırmanın verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Rotter Denetim Odağı Ölçeği”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”, ve“Motivasyon Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümünde betimsel istatistikler, basıklık çarpıklık testi, bağımsız (ilişkisiz) grup T testi, tek yönlü varyans analizi Anova ve Kruskal Wallis- H ile Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre denetim odağıyla iş doyumu arasında orta düzeyde negatif yönlü, iş motivasyonuyla arasında ise zayıf düzeyde negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between locus of control, job satisfaction and work motivation in among employees. Participants' locus of control, job satisfaction and work motivation are also examined with their age, educational level, marital status and gender. For this purpose, 217 employees working as white-collar managers in different levels in a paid job in İstanbul were taken as sample. Data were gathered through“Personal Information Form”,“Rotter's Locus of Control Scale”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and "Motivation Scale. Descriptive Statistics, Skewness and Kurtosis Test, Independent T Test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis- H Test and Pearson Correlation Test analyses were used in the analysis of the data. Findings of the study suggest a moderate negative relationship between locus of control and job satisfaction. Also, results suggest a negative weak relationship between locus of control and work motivation.