Andronovo kültürü
Andronovo culture
- Tez No: 469385
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Orta Asya coğrafyasında M.Ö. 2. bin yıldan itibaren ilkel toplumların ekonomik hayat standartlarında ileriye dönük gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Yerleşik hayat süren tarım toplumu kültüründe hayvan besiciliğine doğru kayma başlamıştır. Andronovo Kültürü toplumu atın ve devenin ehlileştirilmesinin ardından, daha ekonomik olarak gördükleri küçükbaş hayvancılığa geçiş yapmışlar, önce yakın yerlere göç ve geri dönüş, ardından yaylacı ve konar-göçer hayat tarzını benimsemişlerdir. Bu durum, Urallar'dan Hakasya'ya Sibirya'dan Tanrı Dağları'na kadar olan dev topraklarda yaşayan Andronovo toplumunda ve gelecek nesillerinde görülecek bir hayat tarzı olan bozkır kültürünü ortaya çıkarmıştır. Yayıldıkları saha üzerinde bıraktıkları keramiklerin izinden giderek yayılım sahaları ve yaşadıkları dönem ortaya çıkarılan Andronovo insanının batıdan doğuya olan göç ve yayılımının sonucunda erken Türk boylarının ortaya çıktığını düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Andronovo, M.Ö. II.-I bin yıllar, Keramik,Hayvancılık, Bozkır Kültürü, Türkler.
Özet (Çeviri)
There were developments forward in the standards of economic life of the primitive societies in the Central Asian geography since the second millennium BC. Farming culture of settled life began to shift towards livestock. The Andronovo Culture people began to feed sheep livestock, which they thought it more economic. They firstly embraced migrating and returning to nearby places and after that adopted nomadic lifestyle. This created a steppe culture, a life style to be seen in Andronovo society and future generations living in gigantic soils from Urals to Khakassia and Siberia to Tanri Mountains. We think that early Turkic branches appeared in consequence of east-west migrating and spreading of Androvono people that spreading fields and period they live in revealed in the traces of the ceramics in their spreading fields. KEY WORDS: Andronovo, I.-II. Millennium BC, Ceramic, Livestock,Steppe Culture, Turks.