İdeoloji ve söylem üzerine bir araştırma
A research on ideology and discourse
- Tez No: 469397
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, ideoloji teorisinin baskın yaklaşımı olan Marx'ın ideoloji anlayışının eleştirisi üzerinedir. Marx'ın bu yaklaşımı epistemolojik ideoloji anlayışı olarak adlandırılmaktadır. Marx ideolojiyi gerçekliğin nesnel bir şekilde bilinmesine engel olan bir yanlış bilinç olarak tanımlamaktadır. Gerçekliğin nesnel bir şekilde anlaşılması için de Marx öznelerin yanlış bilinci terk etmesini salık verir. Yanlış bilinç terk edildiğinde gerçeklik herkes tarafından olduğu gibi, dolayımsız anlaşılabilecektir. Bu çalışma ile gerçekliğin ideolojiden ve anlam dünyasından bağımsız bir şekilde anlaşılamayacağı iddia edilmektedir. İdeolojinin olumsallık kategorisi içinde ele alınması önerilmektedir. Bu bağlamda ideoloji kimliğin ve toplumsal ilişkilerin olumsallığının inkarı olarak tanımlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İdeoloji, olumsallık, Marx, epistemolojik yaklaşım,yanlış bilinç.
Özet (Çeviri)
This study is about the critique of Marx's ideology understanding which is the mainstream approach to the theory of ideology. Marx's approach is named as the account of epistemological ideology. Marx defines ideology as a false consciousness which is a an obstacle to know reality objectively. Marx suggests subjects to get rid of false consciousness to perceive reality objectively. When the false consciousness are got rid of by the subjects, the reality would be understood by everybody without any mediation. In this study, it is argued that the reality cannot be understood without ideology and a sense of world and ideology should be percived through category of contingency. In this sense, ideology is defined as the refusal to the contingency of identity and social relationships KEY WORDS: Ideology, contingency, Marx, epistemological approach, false consciousnes