Üniversite öğrencilerinin eş seçimindeki tercih ve beklentileri
- Tez No: 37024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
138 V. BÖLÜM ÖZET Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin eş seçimindeki tercih ve beklentileri betimsel düzeyde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu amaçla öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen bir an¬ ket uygulanmıştır. Çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi Fakültelerinde okumakta olan 1. ve 4. sınıf öğrencilerinden sistematik örneklem tekniğiyle seçilen 154 kişi üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Evlenecekleri kimsenin seçimi konusunda öğrenciler kendileri karar vermeyi tercih etmişlerdir. Yaşamı, sevgi ve duygusallığı bir eşle paylaşmak, çocuk sahibi olmak evliliği düşünme nedenlerinin başında gelmektedir. Nikahsız birlikteliği onaylamayan öğrenciler evli ve resmi nikahlı birlikteliği ve aynı zamanda evlilik töreni olarak düğün yapılmasını tercih etmişlerdir. En uygun evlenme yaşı araştırma bulgularında kız için 20-25, erkek için 23-28 yaş grubu olarak belirlenmiştir. Öğrencilere göre ekonomik problemi olmayan bir aile 2 yada 3 çocuğa sahip olmalıdır. Eş seçiminde akraba evliliği düşünülmemektedir. Boşanmanın kolaylaştırılmasına taraftar olan öğrenciler, evlilikten beklentilerini bulamadıklarında boşanabileceklerini belirtmişlerdir. Öğrenciler, evlenecek kişilerde tahsil farkı olmamasını, ideolojik görüşlerin yakın yada aynı olmasını, dini inançların aynı olmasını, yaşlarının aynı olmasını tercih ederken, maddi durum farkının, fiziki çekiciliğin önemli olmadığını belirtmişlerdir. Eş seçiminde sırayla sevgi, güven, dürüstlük, anlayışlılık, güzellik, inanç, hoşgörü, sadakat vb. özelliklere önem vermişlerdir. Ayrıca eşlerinde bulunmasını istemedikleri en önemli özellikler; yalancılık, sorumsuzluk, kumar, içki, cimrilik vb.dir.139 Aile ve evlilik kurumu öğrencilere göre toplumun temeli olma özelliğini korumakla birlikte bunalım geçirmekte ve küçülmektedir. Eşlerin aile açısından görevleri konusunda öğrenciler klasik ata erkil aile tipinin görüşlerini benimsemişlerdir. Aile içi ilişkilerde geleneksel topluluklarda görülen cinsiyete dayalı işbölümü göze çarpmakta dır. Evlilikten önce cinsel ilişkiyi onaylamayan öğrenciler, flörtü onaylamakta ve flört edilen kişiyle evlenebileceğini belirtmektedir. Kısaca; öğrencilerde evlilik ve aile konularında geleneksel tutum ve davranışların büyük oranda görüldüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
140 SUMMARY In this study the preferences and exceptations of the university students for the mate choice are tried to establish. For this purpose a qu estionnaire developed by the researcher has been applied on the stu dents. The research has been made on 154 first and fourth classes, stu dents of the Faculties of the Cumhuriyet University selected by simple random sampling techniques. The findings of this research can be summarized as follows: The students prefer to decide them selves about the selection of the mate. The main reasons to attempt to get married are to share the li fe, the love and the feelings with a mate, to have children. The students not approving not wedded unity, have preferred married and weddet unity. Mean time they prefer a wedding ceremony to be done. The most proper marriage ages have been accepted as 20-25 for the ladies, and 23- 28 for the gentlemen.The students approved for the families without any economical problem to have 2 or 3 childrens. Getting married with the relations has not been approved. The students supporting making easy to devorced, have stated that they may devorce if they can not find exceptations in the marriage. The students prefer that education level should be equal, political views should be close or the same, the age should be the same with the person that they going to got married, whereas the financial situation and physical attractiveness are not important factors for their choice. Ac cording to the students love, confidence, honosty, modesty, beauty, religi ous belief, tolerance, fidelity etc. are important for made choice. Besides mendacity, unresponsiveness, gambling, drinking, stinginess etc. should not be present on their mate. In view of the students family and marrige are the base for the community, but these ones have some problems and becoming small. On139 Aile ve evlilik kurumu öğrencilere göre toplumun temeli olma özelliğini korumakla birlikte bunalım geçirmekte ve küçülmektedir. Eşlerin aile açısından görevleri konusunda öğrenciler klasik ata erkil aile tipinin görüşlerini benimsemişlerdir. Aile içi ilişkilerde gele neksel topluluklarda görülen cinsiyete dayalı işbölümü göze çarpmakta dır. Evlilikten önce cinsel ilişkiyi onaylamayan öğrenciler, flörtü onaylamakta ve flört edilen kişiyle evlenebileceğini belirtmektedir. Kısaca; öğrencilerde evlilik ve aile konularında geleneksel tutum ve davranışların büyük oranda görüldüğü söylenebilir.