Türk ve İslam Eserleri Müzesi Taş Eserler Koleksiyonu
The Stone Works Collection of the Museum of Turkish and İslamic Arts
  1. Tez No: 469405
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT BOZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 771
Özet
M. Murat BOZCU tarafından hazırlanan“Türk ve İslâm Eserleri Müzesi Taş Eserler Koleksiyonu”başlıklı bu tez çalışmasında, müzedeki tüm taş eserler dönem ve tür sınırlandırmaları yapılmaksızın kapsam dâhiline alınarak; pek çoğu daha önce hiç yayınlanmamış eserlerden oluşan bu önemli koleksiyonun bir bütün olarak yayınlanması ve böylece araştırmacıların koleksiyona erişiminin sağlanması amaçlanmıştır. Müze taş eserler koleksiyonunda; Emevi, Abbasi, Büyük Selçuklu, Artuklu, Anadolu Selçuklu, Anadolu beylikleri ve Memluk dönemleri ile Osmanlı İmparatorluğu'nun 15. yüzyıldan itibaren sonuna kadar tüm dönemlerine ait çok çeşitli eserler bulunmaktadır. Tüm bu eserler katalog bölümünde 408 katalog sayfası halinde incelenmiştir. Müze taş eserler koleksiyonundaki eserlerin dönem ve tür bakımından çeşitliliği, bu önemli koleksiyon üzerinden Türk taş işleme - süsleme sanatının gelişimini takip edebilmeyi mümkün kılmaktadır. Gerek müzedeki eserler üzerinde, gerekse konuyla ilgili yapılan araştırmalarda elde edilen en önemli sonuç, müze taş eserler koleksiyonundaki eserlerin İslâmiyet öncesi Türk sanatıyla olan bağlantısıdır. Proto-Türk kültür dönemlerinde başlayıp, Hun İmparatorluğu ve Göktürk dönemlerinde gelişmiş hale gelen ve Uygur döneminde zirve noktasına ulaşan İslâmiyet öncesi Türk sanatının figürlü süslemeleri ile bitkisel düzenlemelerinin temel üslup özellikleri Karahanlı, Gazneli ve Büyük Selçuklu dönemlerine aksettikten sonra Artuklu ve Anadolu Selçuklu ile Osmanlı dönemlerinde de uygulanmıştır. Bu durum müze taş eserler koleksiyonundaki eserler üzerinde izlenebilmekte ve böylece İslâmiyet öncesi Türk sanatının köklü geleneğinin Anadolu Türk sanatında ve hatta Osmanlı sanatında da varlığını sürdürdüğü tespit edilebilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Türk, taş, sanat, müze, koleksiyon.
Özet (Çeviri)
In this current dissertation, entitled“The Stone Works Collection of the Museum of Turkish and Islamic Arts”and written by M. Murat BOZCU, all of the stone works in the stock of the museum have been included into the scope of this study without any limitations of time and category. With this, it is aimed to bring out and publish this important collection as a corpus, in which consists of many unpublished works of art, and thus, to provide also an access for the researchers to this unique collection. This collection of the museum consists of a wide range of art works dated from Umayyad, Abbasid, Great Seljuk, Artuqid, Seljuks of Rum Dynasties to Anatolian Emirates and Mamluk periods along with all the periods of Ottoman Empire from the fifteenth century to the end. All of the above mentioned works of art have been scrutinized in the catalogue chapter as 408 catalogue pages. The periodical and categorical diversity of the works of art in the stone works collection of the museum makes it possible to follow and observe the development of the art of Turkish stone works through this prominent collection. The connection and relationship between the stone works collection in the museum and the arts in the pre-Islamic Turkish period is the most crucial result obtained from both in analysis of the museum's stone works collection and the research on the subject matter itself. The fundamental features of the figural decorations and plant ornamentations of the pre-Islamic Turkish art period, which had been originated during the Proto-Turkic cultural periods, developed in the periods of Hun and Gokturk Empires, and reached its peak during the Uyghur period, thereafter, also reflected its features to the periods of Karakhanid, Ghaznavid and Great Seljuk. These decorations and ornamentations had also been applied in the later periods such as Artuqid, Seljuks of Rum and Ottomans. This progress can be best observed through the works of art in the museum's stone works collection and therefore, it has been identified that the essential tradition of pre-Islamic art had been carried on its features to the later Anatolian-Turkish and even Ottoman arts. KEYWORDS: Turkish, stone, art, museum, collection.