Atatürk Dönemi sanayileşme politikaları
Atatürk Period industrial policies
  1. Tez No: 469467
  2. Yazar: GİZEM ŞİŞMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu Lozan Anlaşması ile başlamıştır. Bunun yanı sıra devletin finansman temelinde hiç bir ekonomik olanağı yoktu. Atatürk Cumhuriyet'i ilan etmeden önce 1923 yılının 17 Şubat – 04 Mart tarihleri arasında 1. İzmir İktisat kongresini toplamıştır. Atatürk, Türkiye Ekonomisini büyük bir başarı ile yönetmiştir. 16 yıl süren bu dönemin ilk 7 yılında dış ticaret dengesi açık vermesine rağmen takip eden ikinci 7 yılda ise aynı dış ticaret dengesi pozitif gelişme göstermiştir. 1929-1939 İktisadi devletçilik yılları olarak adlandırılmakta olup, bu dönemde beşer yıllık iki sanayileşme planı yapılmıştır. Atatürk'ün uyguladığı ekonomik sistemi kamu sektörüyle özel sektörü bir arada bulunduğu karma ekonomi diye isimlendirmek mümkündür. Atatürk tarafından yönetilen dönemde, 1923 yılında, 633.100.000 TL olan GSMH dönem sonunda 2.054.300.000 TL olmuştur ki bu gelişme dönem içinde GSMH % 225 oranında arttığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, Atatürk'ün yönettiği dönemde enflasyon olmamıştır. Bu kapsamda İngiliz Sterline bağlı olan Türk Lirasının değerini karşılaştırma yapmak gerekirse, dönem başında 1923 yılında 0,763 TL olan bir (1) pound dönem sonu 1938 yılında 0,616 TL olmuştur. Atatürk'ün yönettiği para politikası da oldukça başarılıdır. Çünkü bu dönemde Türk Lirası yaklaşık olarak yüzde yirmi dört (% 24) değer kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The foundation of Turkish Republic started with the Treaty of Lausanne. On the other side, there were no economic facilities on the financial basis of the government. Before proclaiming the Republic, Atatürk assembled 1st İzmir Economic Congress between the dates February 17th and March 4th of 1923. Atatürk managed the Turkish Economy with a great success. Despite the balance of foreign trade had a deficit in the first 7 years of this 16-year period, in the following 7 years, the same balance of foreign trade had made positive progress. The period 1929-1939 is called statism years. In this period, two five-year industrialization plans were made. It is possible to call the economic system administered by Atatürk as the hybrid economy in which public sector and private sector exists together. In the period ruled by Atatürk, GNP which was 633.100.00 TL in 1923, grew into 2.054.300.000 TL at the end of the period. This progress shows that GNP had increased %225 in this period. In addition to that, there were any inflation in the years ruled by Atatürk. If necessary to compare the value of Turkish Lira connected to British Pound within this scope, it is seen that 1 pound, which was valued at 0,763 TL at the beginning of the period in 1923, was valued at 0,616 TL at the end of the period in 1938. Money policy ruled by Atatürk was also very successful. Because within this period, Turkish Lira raised in value approximately %24.