Girişimciliği etkileyen faktörler: Çoklu ülke analizi
Factors affecting entrepreneurship: Multiple country analysis
- Tez No: 469485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tez kapsamında geliştirilen araştırma modeli ile test edilemek istenen iki temel araştırma sorusu vardı: (i) Ülkelerin iktisadi gelişmişlik ve gelir düzeylerine göre ülkelerin girişimsel özelliklerinde ve bireylerin girişimsel davranış ve tutumlarında farklılıklar var mıdır? Bu araştırma sorusu ANOVA analizleri ile test edilmiştir. (ii) Ülkelerin girişimsel özellikleri bireylerin girişimsel davranış ve tutumlarını nasıl etkilemektedir? Bu etkileşim ülkelerin iktisadi gelişim düzeyi ve gelir düzeyleri dikkate alındığında değişmekte midir? Bu araştırma soru regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları, iktisadi gelişmişlik ile gelir düzeyinin ülkelerin girişimsel özelliklerinde ve bireylerin girişimsel davranış ve tutumlarında farklılıklara sebep olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, nedensellik analizleri farklı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
There are two questions raised in research model developed within the context of the thesis: (i) Are there any differences in entreprenuerial bevahior and attitudes of indivuduals and entreprenuerial oriantatition among countries according to their income level and economic development. This research question tested by ANOVA (ii) How entreprenuerial oriantatition of countries affect entreprenuerial bevahior and attitudes of indivuduals? This research question is tested by regression analysis. Research findings indicate that there are differences in entreprenuerial bevahior and attitudes of indivuduals and entreprenuerial oriantatition among countries according to their income level and economic development. However, causality analysis produced mixed results.