Vergi mevzuatı ve TMS/TFRS hükümleri uyarınca kârın tespiti
Determination of profit in accordance with tax legislation and TAS/TFRS provisions
- Tez No: 469546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ERDEM RENA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Salt muhasebe anlayışının hâkim olduğu Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları'nın birebir tercümesi olan Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları esas alınarak ulaşılan kâr ile ülkemiz vergi mevzuatının vergisel bakış açısı temelindeki hüküm ve düzenlemeleri dikkate alınarak ulaşılan kârın tutar itibariyle birbirinden farklı olması kaçınılmazdır. Bu farklılığa neden olan unsurların ortaya konması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın ilk bölümde kâr kavramına ve kârın tespitine ilişkin kuramsal temellere yer verilmiştir. Kârın tespiti, çalışmanın ikinci bölümünde vergi mevzuatı uyarınca ve üçüncü bölümünde ise Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları kapsamında ele alınmıştır. Son bölümde ise ticaret işletmelerinde sıklıkla kullanılan hesaplar her iki uygulama açısından değerlendirilmek suretiyle kârın tespitindeki farklılıklar varsayımlar yardımıyla ortaya konmaya çalışılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that the gained profit amount based on the Turkish Accounting and Financial Reporting Standarts, which is the literal translation of the absolute accounting based International Accounting and Financial Reporting Standarts, is different from the profit amount of the national tax legistation which are considered from the point of view of the provisions and tax regulations of our country. The presentation of the elements that cause this difference constitutes the aim of the study. For this purpose, the first part of the study included the theoretical basis for the concept and the determination of profit. The profit determination is dealt with in the second part of the study in accordance with the tax legislation and in the third part in the scope of the Turkish Accounting and Financial Reporting Standards. In the last part, the accounts which are frequently used in commercial enterprises were evaluated from the point of view of both applications and the work was ended by trying to put forth differences in the determination of profit with the help of assumptions.