Green marketing and carbon footprint in chemical industry
Kimya endüstrisinde yeşil pazarlama ve karbon ayak izler
- Tez No: 469548
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, kimya sanayisinde yeşil pazarlama ve karbon ayak izleri ile ilgili çeşitli soruları cevaplandırmak üzere tasarlanmıştır. Konu şu anda küresel çapta büyük endişe kaynağı. Makale sonuçlandırılmasında yardımcı olan deneyimli araştırmacılar tarafından sağlanan önemli bilgiler yardımıyla, yeşil pazarlama ve karbon ayak izleri üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Çalışma, yeşil pazarlamanın kimya endüstrisinde, karbon ayak izlerini ne kadar etkilediğini sağlamak için çeşitli nicel ve nitel yöntemler kullanıldı. Öncelikle farklı cinsiyet, yaş grupları ve meslek mensuplarının doldurduğu anketlerle toplanmaktadır.Veriler, olasılıksız örnekleme kullanılarak, niceliksel cevaplar elde etmek için hesaplamalar ve tahminler yapılmıştır. Araştırma ayrıca kimya sanayisinin atmosferdeki karbon izlerinin sayısına nasıl katkıda bulunduğuna da dikkat çekiyor. Kimyasal organizasyonların mallarının üretiminin zararlı etkilerini en aza indirgemek için karbon ayak izi ölçüm birimleri alınarak malların ne kadar uyumlu ürettildiklerini bulur. Çalışma, soruna olası çözümler üreten ve karbon ayak izlerini en aza indirmenin yollarını bulan genel bir şekilde arama ve veri tahminlerini sonuçlandırıyor.
Özet (Çeviri)
This study is designed to answer various questions relevant to green marketing and carbon footprints in chemical industry. The topic is presently of great concern globally. Several researches are made on green marketing and carbon footprints with the help of significant information provided by the experienced researches which assisted the thesis in deriving conclusion. The study used several quantitative and qualitative methods to ensure how much does green marketing influence carbon footprints in chemical industry. Data is collected primarily with the help of questionnaires that were filled in by the respondents of different genders, age groups and professions. The data was collected using non-probability sampling by calculations and estimations were therefore performed to get quantitative answers. The research also emphasizes upon how chemical industries are contributing to the increasing number of carbon footprints in atmosphere. It finds how well chemical organizations are doing to minimize harmful effects of production of their goods Metrics of carbon footprints are focused. The study concludes its search and data estimations in a generalized way, giving possible solutions to our problem and finding ways to minimizing carbon footprints.