Ekstrüzyonda matris dizaynına ilişkin karakteristiklerin işlem üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 46956
  2. Yazar: OSMAN, YELKENCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı talaşsiz şekillendirme yöntemlerinden biri olan ekstrüzyon işleminde, matris dizaynına ilişkin karakteristiklerin işlem üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hususudur. imalat sanayinde önemli bir yere sahip olan ekstruzyonun ilk uygulanış yöntemi vasıtasız ekstrûzyondur.Zamanla yapılan araştırmalar sonucunda, vasıtalı ve hidrostatik ekstrüzyon gibi değişik yöntemler geliştirilmiştir. Ekstrüzyon yönteminde halen en çok kullanılan yöntem vasıtasız ekstrüzyon yöntemidir. Türkiye' de de ekstrüzyon profilleri yalnızca bu metotla imal edilmektedirler. Ancak, ekstrüzyon hızını arttırma, profil kalitesini yükseltme, daha yüksek mukavemetli malzemeler den profil imal etme gibi konularda yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, bir çok ülkede, vasıtalı ekstrüzyon, hidrostatik ekstrüzyon gibi metotların da artan oranlarda kullanılmaya başlandığı görülmektedir.Profil imalat alanındaki bu gelişmelerin önümüzdeki yıllarda ülkemize' de yansıyacağı şüphesizdir. Ekstrüzyon işleminde işlem üzerinde en büyük etkiye sahip olan konulardan biri matris dizaynı hususudur.Matris dizaynı işlemin ekonomikliği, profil kalitesi, işlem hızı gibi konularda direkt etkili bir kriter olduğu için dizayn konusuna çok büyük önem verilmek zorunluluğu vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is the effect of the characteristics related to the die design on the extrusion process which is known as one of the plastic deformation process. The first appilication way of extrusion in manufacturing technology is direct extrusion. According to the resarches by time» some other extrusion methodes has deve loped. The most common method of extrusion is still direct extrusion. In Turkey, only this method is using in manufacturing extrusion profiles. But in the other countries» according to the resar ches on increasing extrusion speed, increasing the extrusion qualitiy etc. the other extrusion methodes are getting more common. The one of the most effective item on extrusion process is die design. The die design effects, the extrusion speed, extr- usin quality, productivity of the process. For this reason die design has a important effect on extrusion process.