Okul yöneticilerinin 'Liderlik stilleri' ile 'enneagram kişilik tipleri' arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between school principals' 'leadership styles' and 'enneagram personality types'
- Tez No: 469565
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Profesyonel bir meslek olarak okul yöneticiliği, doğası gereği sosyal olguların birçoğundan etkilenmeye açık bir alandır. Okul yöneticilerinin etkililik ve başarıları onların liderlik becerileriyle ilgili olduğu gibi, liderlik becerileri de kişisel potansiyelleri ile ilgilidir. Kişisel potansiyelin alt değişkenlerinden olan kişilik ve mizaç yapısının, okul yöneticilerinin liderlik tutumlarına etkisi araştırma konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile enneagram kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yapılmış bir çalışmadır. Araştırmanın evreni İstanbul'da görev yapan okul yöneticileri olup, örneklem bu yöneticiler arasından random yöntemi ile belirlenmiş 478 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmada yöneticilerden liderlik stilleri ve enneagram kişilik tipleri için veri toplama aracı geliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmış, bu bağlamda Enneagram Kişilik Ölçeği (EKÖ) ve Dokuz Liderlik Stili Ölçeği (DLSÖ) geliştirilmiştir. Enneagram Kişilik Ölçeği (EKÖ)'nin geliştirilmesi için taslak soru form oluşturulması, uzman görüşü alınması ve pilot uygulama yapılmasından sonra, ölçek taslağının geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Dörtlü likert tipi ölçeğin 27 maddesinin C.Alpha değeri 0,901 tespit edilmiştir. Yapı geçerliliğini sınamak için yapılan AFA sonucunda, 27 maddenin 9 faktörde aldığı toplam 19,952 faktör yükü ile toplam varyansın % 73,899'unu açıkladığı tespit edilmiştir. Ölçek modeli DFA ile de sınanmış ve sınanan modelin uyum göstergelerinin yeterli referans aralıklarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Güvenirlik, AFA ve DFA analizlerinde yeterli referans değerlerine sahip olan EKÖ'nün kişilik tipleri araştırmaları için uygun bir ölçek olduğu söylenebilir. Dokuz Liderlik Stili Ölçeği (DLSÖ)'nin geliştirilmesi için taslak soru form oluşturulması, uzman görüşü alınması ve pilot uygulama yapılmasından sonra, ölçek taslağının geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Dörtlü likert tipi ölçeğin 27 maddesinin C.Alpha değeri 0,897 tespit edilmiştir. Yapı geçerliliğini sınamak için yapılan AFA sonucunda, 27 maddenin 9 faktörde aldığı toplam 20,164 faktör yükü ile toplam varyansın % 74,679'unu açıladığı tespit edilmiştir. Ölçek modeli DFA ile de sınanmış ve sınanan modelin uyum göstergelerinin yeterli referans aralıklarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Güvenirlik, AFA ve DFA analizlerinde yeterli referans değerlerine sahip olan DLSÖ'nün, liderlik stili araştırmaları için uygun bir ölçek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
School management as a profession is an area inclined to be affected from many social incidents by its nature. The effectiveness and success of school principals are correlated with their leadership skills while these skills are also related to their personal potentials. This research focuses on the effect of the character and personality types, which are sub-variables of personality potentials, on school principals' leadership attitudes. The purpose of the research is to investigate the relationship between the school principals' leadership styles and Enneagram personality types. This research is a study carried out with relational screening model. The universe of the study is the school principals who work in Istanbul, and the sample group is composed of randomly selected 478 principals. During the research, it was required to develop a data collection tool for the leadership styles and Enneagram personality types of school principals, and in this scope, Enneagram Personality Scale (EPS) and the Scale for Nine Leadership Styles (SNLS) were developed. In order to develop the Enneagram Personality Scale (EPS), a study of validity and reliability for the draft scale was conducted after draft questionnaire was formed, expert opinion was asked and pilot scheme was performed. C-alpha value of 27 items of 4-point likert-type scale was determined 0.901. As a result of the EFA performed in order to test the construct validity, the factor loading of 19,952 in total that 27 items obtained from 9 factors explains 73.899% of the total variance. The scaling model was tested through CFA and it was determined that the indicators of conformance in the test model were within suitable reference ranges. This concludes that reliability is a suitable scale for the personality type researches of the Enneagram Personality Test, which has adequate reference values in the EFA and CFA analyses. In order to develop the Scale for Nine Leadership Styles (SNLS), a study of validity and reliability for the draft scale was conducted after draft questionnaire was formed, expert opinion was asked and pilot scheme was performed. C-alpha value of 27 items of 4-point likert-type scale was determined 0.897. As a result of the EFA performed in order to test the construct validity, the factor loading of 20,164 in total that 27 items obtained from 9 factors explains 74.679% of the total variance. The scaling model was tested through CFA and it was determined that the indicators of conformance in the test model were within suitable reference ranges. This concludes that reliability is an appropriate scale for the leadership styles studies of the Scale for Nine Leadership Styles, which has adequate reference values in the EFA and CFA analyses.